Jaká je nejvyšší hora světa?

Když tuto otázku položíte komukoliv na ulici, tak vám buď řekne, že netuší, nebo okamžitě vyhrkne název Mount Everest, který se nachází v Himalájích na hranici Číny (Oblasti Tibetu) a Nepálu. A podle tradičního měření podle nadmořské výšky bude mít pravdu. Pokud tuto horu změříme od hladiny moře, pak bude se svou výškou 8848 metrů nad mořem skutečně nejvyšší horou světa.

Nicméně sopka Mauna Kea, která tvoří jeden z havajských ostrovů je ještě vyšší. Nad hladinou oceánu sice vyčnívá „pouhých“ 4205 metrů, ale podstatná část této hory se nachází právě pod hladinou oceánu. Pokud bychom horu tedy změřili od jejího úpatí, pak by měřila 10 205 metrů, pak by byla skutečně i vyšší než samotný Mount Everest měřený od svého úpatí.

Pokud si ale myslíte, že když zdoláte Mount Everest, tak můžete prohlásit, že jste byli na vrcholku Země, pak jste na omylu. Díky specifickému tvaru Země, která je na pólech zploštělá a na rovníku vypouklá se vrcholkem naši planety stane jiná hora. A tou je Chimborazo ve státě Ekvádor.

Chimborazo má výšku 6 263 metrů nad mořem, což podle hladiny oceánu je o dost méně než má Mt. Everest, ale pokud změříme horu od středu Země, pak získáme výšku 6 384 000 metrů, kdežto Mount Everest by měřil od středu Země o dva kilometry méně tedy 6 382 000 metrů. Na vrcholku Chimboraza jste tedy nejblíže vesmíru, kde se současně můžete dotýkat nohami půdy a také je to místo, kde na vás působí Země NEJMENŠÍ gravitační silou, protože jste nejdále od středu této planety.

Za vrcholek naší planety lze tedy považovat Chimborazo, nejvyšší horou od úpatí je poté Mauna Kea a nejvyšším vrcholem měřeným od hladiny oceánu je Mount Everest!

Jaká je nejvyšší hora světa?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *