Věděli jste, že existuje růžová manta?

Kristian Laine (*) je fotograf, kterému se nedávno povedlo něco, čemu sám nejdříve nevěřil. Povedlo se mu pořídit snímky unikátního jedince – růžové manty.

Původně měl v plánu ve Velkém barierovém útesu fotografovat želvy. Hejno mant se kolem prohnalo náhodou, ale fotograf nezaváhal a pár snímků pořídil. Nevěřil však vlastním očím když vyfotil růžového rejnoka. Netušil, že takoví jedinci vůbec existuji.

Tento jedinec je pravděpodobně jedinou pozorovanou růžovou mantou vůbec. Poprvé byl spatřen už roku 2015. Od té doby se ho podařilo zdokumentovat přibližně 10 krát. V komentářích můžete mrknout i na video (*). Na něm je však růžová barva o něco méně patrná než na fotkách, kde vyšlo dokonalé světlo.

Jednou mu byly odebrány také vzorky DNA, aby se určila příčina jeho zbarvení. Bylo vyloučeno, že růžovou barvu by způsobovala potrava (jako je tomu například u plameňáků). Nyní probíhají další testy, ale zřejmě půjde o genetickou mutaci a manta se nejspíše růžová už narodila.

Jednou z možných variant je tzv. erytrismus, kdy se na povrchu těla produkuje červený pigment. Tento jev je znám například u některých kobylek, které se skrývají na růžových květech.

Našemu jedinci ale zbarvení vůbec nevadí. Predátory odpuzuje už jen jeho samotná velikost a barva tak roli hrát nebude. Otázkou je jestli mu naopak nepomůže v přirozeném výběru a nedočkáme se v budoucnu i růžových mláďat.

Zdroje k hlubšímu bádání

How did this rare pink manta get its color?

Kristian Laine – instagram

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *