Nový satelit bude měřit jak moc prdí krávy!

Jak moc prdí krávy? Tato na první poslech vtipná otázka trápí vědce už několik desetiletí. Doposud máme jen nepřesné odhady a domněnky. V roce 2021 by měl být vypuštěn nový satelit MethanSAT, který bude mít za úkol právě měřit množství methanu vypuštěného z trávicího traktu dobytka.

Proč je tato informace důležitá? Methan patří mezi nejvýznamnější skleníkové plyny. Tedy plyny, které způsobují ohřívání planety. Právě nadměrný chov dobytka by mohl být jednou z příčin zvyšování koncentrace methanu v atmosféře.

MethanSAT se bude soustředit zejména na Nový Zéland, kde mají úřady přesnou evidenci a množství chovaného dobytka na ostrovech. Jednoduše se tak bude aplikovat data z měření na reálné stavy dobytka. Tento unikátní satelit vyvinuli vědci z Harvardovy univerzity ve spolupráci s americkým fondem ochrany životního prostředí. Řídící středisko satelitu bude pak umístěno právě na Novém Zélandu.

Dobytek však není jedinou příčinou zvyšování methanu v atmosféře. Methan je produkován také lidmi a obecně všemi živými organismy. Vzniká totiž rozkladem organického materiálu. Nemalé množství methanu se také uvolňuje při těžbě ropy, z rýžových polí nebo při tání permafrostu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *