Jak efektivně léčit atopický exem? Jedině exkrementy!

Hurá, máme tady další studii podporující účinnost fekální ? transplantace – tentokrát na léčbu atopického ekzému. ? Tato procedura je v současnosti úspěšně využívaná pro navrácení rovnováhy střevní mikrobioty ? po rozvrácení antibiotickou léčbou, chemoterapií nebo radikální změnou stravování. ? Tato ne zrovna chutně vyznívající metoda byla využívaná i našimi předky a jako tzv. „žlutá polévka“ ? byla v čerstvé nebo fermentované podobě předepisována pacientům s bolestmi břicha, zvracením nebo zácpou.

Její přínos už byl kromě onemocnění trávicího traktu ? zkoumán i u jiných onemocnění, překvapivě také u neuropsychiatických. Střevní mikrobiota totiž různými způsoby komunikuje s mozkem ?, pomáhá rozvoji nervového systému a má dlouhodobý vliv na chování člověka a duševní zdraví. ?

Nedávno se začala věnovat pozornost střevní mikrobiotě ??? i při léčbě atopického ekzému. Nejdříve byla vyzkoušeny probiotika, ale vědci z univerzity v Soulu se zaměřil na vliv fekální transplantace, pro začátek u myší. Kromě bohatosti v zastoupení bakteriálních kmenů po podání transplantované stolice ? byly sledovány i markery v krvi spojené s průběhem atopického ekzému. Všechny testy vyšly skvěle ve prospěch fekální terapie a my můžeme nedočkavě čekat na další novinky v tomto výzkumu. ?

Zdroje k hlubšímu bádání

Gut microbiota restoration through fecal microbiota transplantation: a new atopic dermatitis therapy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *