Jednovaječná dvojčata: jeden se stravoval jako vegan, druhý jedl maso a mléčné výrobky.

Jednovaječná dvojčata jsou prakticky genetické klony a jsou ideálními adepty na tento typ testů, protože můžeme zanedbat vliv genetiky člověka.

Hugo a Ross Turnerovi se zapojili do výzkumu ústavu Department of Twin Research & Genetic Epidemiology na King’s College London. Výzkumníci se zaměřili na vliv veganské a masité stravy na zdraví jedince. Spor zda je veganství zdravé či nikoli je předmětem diskusí v nejedné restauraci. Pojďme se tedy podívat na výsledky tohoto experimentu.

Hugo, který se stravoval striktně rostlinnou (veganskou) stravou zaznamenal prudký pokles cholesterolu v krvi a zvýšila se jeho odolnost proti cukrovce 2. typu (ta je spojena s nádváhou a vyšší hladinou cukru a tím i inzulínu v krvi). Hugo popisoval, že prvních pár týdnů bojoval s chutí na maso a sýr, ale po čase si zvyknul a cítil se mnohem energičtější.

Veganská strava vykazovala také stabilní hladinu cukru v krvi a energetickou stálost, naproti tomu Ross, který se stravoval masem a mléčnými výrobky vykazoval známky obrovských energetických výkyvů oběma směry.

Zajímavý byl také pohled na střevní mikroflóru, kde složení bakterii u Rosse zůstalo stabilní, ale vegana Huga došlo ke snížení diverzity. Zde se možná projevil opět vliv bakterií na naše chování, kdy nás bakterie donutí mít chuť na maso, aby dostaly to, co samy potřebují pro svůj život. Pokud odoláme této touze a příkazům bakterií, pak to může vést k jejich zániku (konkrétních druhů, ne všech bakterií). Nicméně naše mikroflóra je podstatná pro obranyschopnost člověka, proto by vegani měli brát probiotické doplňky stravy, aby nebyli vlivem úbytku střevní mikroflóry náchylnější k nemocem.

Nicméně právě na střevní mikrobiom by se měly zaměřit další výzkumy, protože se ukazuje, že ten se liší nejen u lidí navzájem, ale také u jednovaječných dvojčat. Vliv bakterií na naše životy nelze podceňovat, protože ovlivňují naše chování, naši fyziologii i naše zdraví. A od našeho střevního mikrobiomu se odvíjí většina našich reakcí na potraviny.

Zdroje k hlubšímu bádání

One Twin Went Vegan, The Other Ate Meat. This Is What Happened.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *