Česko je 40. nejvíce kyberkriminální země světa

Na první pohled se může zdát, že internet bourá hranice mezi státy a stal se jednotným územím pro celý svět. Nicméně státy stále nezmizely a některé země jsou zdrojem většího množství kybernetických útoků než ty druhé. Nový výzkum má pomoci zmapovat stav v jednotlivých zemích a přispět k řešení nepříjemné situace.

K čemu to je?

Kriminalitu na internetu musí řešit především ty státy, ze kterých jsou útoky fyzicky vedeny. Vydávání zločinců napříč státy je často dost komplikované a v některých případech nemožné. Nový index kriminality tak umožní státy, ve které je pácháno nejvíce zločinů upozornit na tento problém a nasměřovat je tak k jeho řešení. Naopak státy, ve kterých tento problém není tak závažný může své prostředky směřovat jinam.

Jak se daří jednotlivým zemím?

Na prvním místě celého žebříčku se s velkým náskokem umístilo Rusko. Což není zrovna překvapivé zjištění. Jedná se o největší zemi světa, kterou není jednoduché kontrolovat, navíc pokud jdou tyto útoky mimo zemi, tak je vláda ani příliš neřeší a vzhledem k napjatým vztahům s většinou světa je případné vydání zločinců dost nepravděpodobné.

Na dalším místě se umístila Ukrajina, ve které nyní však dochází k odhalování mnoha zločineckých organizací. Následuje Čína, Nigérie (a ne už nejde jen o e-mail od nigerijského prince), Rumunsko, Severní Korea, Spojené Království, Brazílie a Indie. Česko se v tomto žebříčku umístilo na 40. místě s indexem kyberkriminality 0,58. Pro srovnání první Rusko má index 58,39.

Jak dohledat zločince?

Ve studii se řešily jednotlivé typy kriminality na internetu, ale také technické dovednosti kyberzločinců, jejich profesionalitu, ale také dopad útoků. Dohledat kyberzločince často není jednoduché, dnes jsou i pro širokou veřejnost dostupné tzv. VPN služby, které Váš počítač umístí kamkoli na světě a Vaši digitální stopu je tak obtížnější dohledat.

Zločinci dokáží své maskování často zdokonalit ještě mnohem lépe. Přeci jen Vaše počítače a mobily jsou téměř nonstop monitorovány nejednou společností typu Google, Meta nebo Microsoft a k zakrytí vašich činností vám často nepomůžou ani speciální VPN či anonymní prohlížeče. Profesionální kyberzločinci jsou však mnohem lépe technologicky i vědomostně vybaveni. Vědci tak spolupracovali s profesionály, kteří se odhalování kyberzločinů věnují a plánují dále svou studii rozšiřovat a aktualizovat.

I přes to, že se technologické firmy snaží neustále upgradovat své bezpečnostní prvky, zločinky budou vždy napřed. Mnoha podvodům ale může zabránit i sám uživatel. Často stačí pouze neklikat bezhlavě na vše co nám přijde, byť se to tváří jako e-mail z naší banky, ale vždy si vše ověřovat – například telefonátem do dané banky (který sami iniciujete). Zde opět mohu doporučit kanál na YouTube – Jirka vysvětluje věci, který se části podvodů věnoval a kvalitně je zpracoval do svých videí.

Zdroje k hlubšímu bádání

Mapping the global geography of cybercrime with the World Cybercrime Index

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *