Znáte sovu, která se živí výhradně rybami? V Pražské ZOO se jako jediné na světě podařilo odchovat mládě!

Sova ketupa Pelova má svou domovinu v Subsaharské Africe. Se svou váhou přes 2 kg a rozpětím křídel 1,5 metrů se ketupa řadí mezi největší sovy vůbec. Netradiční je také její jídelníček. Celé dny posedává nízko nad hladinou řek nebo se brodí mělčinami a loví drobné rybičky. Svým chováním tak spíše připomíná ledňáčka než sovu. Svůj jídelníček si neváhá obohatit ani o žabky či dokonce malé krokodýly.

Mládě ketupy Pelovy (na snímku vpravo) se vyznačuje světlým zbarvením a zbytky prachového peří. Návštěvníci jej tak po boku jeho rodičů lehce poznají. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Jediná Zoo na světě

Do Pražské Zoo se ketupa dostala v roce 2019 ze specializovaného chovného centra na sovy v italském Monticellu. Zoo Praha se tak stala první veřejnou institucí na světě, kde jste mohli ketupu vidět. Nyní si připisuje další úspěch.

Jeden ze dvou párů, které Zoo má loni na podzim zahnízdil a v lednu se vylíhlo mládě. I přes to, že zprvu vypadalo vše idylicky a o mládě se rodiče starali, našli jej ošetřovatelé po týdnu vyhozen ven z hnízda. Rozhodli se jej tedy ujmout a opečovávat v umělých podmínkách. Vzhledem k jeho zdravotního stavu bylo totiž velmi riskantní vracet mládě do hnízda k rodičům.

Nicméně dnes jej již můžete ve voliéře spatřit i vy. Mládě je postupně skrze mříže seznamováno se svými rodiči, aby si na sebe zvykli a mohli v budoucnu opět sdílet společné prostory.

Mládě rybožravé sovy ketupy Pelovy je ve věku tří měsíců dobře pozorovatelné ve voliéře u Pavilonu tučňáků. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Zdroje k hlubšímu bádání:

PRVNÍ ZOO NA SVĚTĚ! ZOO PRAHA ROZMNOŽILA KETUPU PELOVU

FARNDON, John. Atlas zvířat. Překlad Jaroslava Novotná. 1. vyd. Praha 9: Columbus, 2005. 128 s.

PAGES, The Owl. Owls of The World – The Owl Pages. The Owl Pages

Výroční zpráva Zoo Praha 2019

ZOO PRAHA CHOVÁ JAKO JEDINÁ V EVROPĚ NEJVĚTŠÍ AFRICKOU „RYBÍ SOVU“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *