Je necelých třicet let po prvním pilotovaném letu bratří Wrightových a letecké inženýrství zažívá neuvěřitelný pokrok. Za dalších cca 30 let se lidé dostanou na Měsíc, ale tento buřtík, kterého vidíte na úvodní fotografii se chce zapsat do historie jako nejrychlejší letoun své doby.
Buřtík králem oblohy
Ač se to na první pohled nezdá, Granville Gee Bee Model R Super Sportster je závodní letadlo, které mělo za cíl překonat dosavadní nejrychlejší letadla. Za vývojem celého stroje stojí Howell W. „Pete“ Miller A Zantford Granville, kteří strávili množství času v testovacím větrném tunelu. Zjistili, že s tehdejšími technologiemi byl tento kapkovitý tvar nejideálnější volbou s nejlepší aerodynamikou.
Překonání rekordu
Kokpit byl umístěn na samotném konci letadla, což se na dnešní poměry zdá také poměrně směšné. Nicméně toto umístění mělo pilotovi umožnit lepší výhled v zatáčkách, což se u závodních letadel velmi hodí. S tímto buřtíkem se nakonec povedlo překonat tehdejší světový rekord (rok 1932) pozemních letadel a dosáhnout rychlosti 476 km/h. Avšak rekord hydroplánu Supermarine S.6B 655,8 km/h z roku 1931 se překonat nepodařilo.
Kam za modelem?
V New England Air Museum, San Diego Air & Space Museum a Lyman and Merrie Wood Museum byly postaveny a vystaveny přesné repliky tohoto stroje. Pokud jste fanoušci letectví a budete mít cestu Do San Diega v Kalifornii nebo do Connecticut či do Springfieldu v Massachusetts, tak nezapomeňte zamířit i do Muzea letectví a fešáka si prohlédnout. Později byla vytvořena další replika, která je umístěna na Floridě.
Odkazy pro hlubší bádání
Granville Gee Bee Model R Super Sportster