Čína objevila vodu na Měsíci

Po více než 50 letech po prvním přistání člověka na Měsíci se naše jediná přirozená družice opět stává středem pozornosti. Na jeho orbitě se plánuje výstavba nové mezinárodní vesmírné stanice Gateway a jedním z cílů je také vybudování základen přímo na povrchu. I proto se nyní naše družice zkoumá mnohem intenzivněji než dříve, abychom dobře věděli, čemu budeme čelit a naopak čeho můžeme využít.

Jak vypadá voda na Měsíci?

Se zajímavým poznatkem nyní přišla čínská mise Chang’e-5, která nedávno dopravila vzorky z Měsíce opět na Zemi. Z nich se zjistilo, že se na Měsíci vyskytuje voda. Bohužel (nebo možná bohudík, kdo ví, co by v nich žilo) však není ve formě jezer, jakou si představíme u nás na Zemi, ale je vázána v minerálech.

Jedná se o minerál novograblenovit, který má chemický vzorec (NH4K)MgCl3 · 6 H2O. Ten byl i na Zemi objeven teprve před pár lety (2012-2013) v Rusku na Kamčatce. Díky tomu, že se minerál vyskytuje i na Zemi, můžeme lépe zkoumat, jak se voda do minerálu dostala a lépe porozumět jejímu výskytu a historii na Měsíci.

Drobné zrnko minerálu obsahujícího vodu. (zdroj: Nature Astronomy)

Vodní koloběh je stále záhadou

Původ, přítomnost a distribuce vody na Měsíci zůstává stále tajemstvím. Je to něco, čemu vědci chtějí porozumět. Zjistit, odkud se měsíční vlhkost bere a kde je nyní je důležité pro pochopení dalších okolností historie Země a Měsíce. Navíc by mohl výzkum pomoci ve výběru vhodného místa pro budování budoucích měsíčních základen.

Jak vzniká minerál s obsahem vody?

Na zemi novograblenovit vzniká interakcí horkého čediče s vulkanickými plyny bohatými na vodu a čpavek. Chlor v měsíční variantě se sice v minerálu nachází v jiném izotopu, ale očekává se, že vznik minerálu byl obdobný. V minulosti tak musel na měsíci existovat dostatečný zdroj vody a čpavku a pravděpodobně na něm probíhala i vulkanická činnost.

K čemu to je dobré?

Výhodou vody vázané v minerálech je její stabilita, která je mnohem větší než ve formě vodního ledu. Při vyvinutí dostatečných technologií by pak budoucí měsíční základny nemusely být tolik vázány na stinných oblastech uvnitř kráterů, jeskyň a jiných výdutí.

Zdroje k hlubšímu bádání

Evidence of a hydrated mineral enriched in water and ammonium molecules in the Chang’e-5 lunar sample

The new mineral novograblenovite, (NH4,K)MgCl3·6H2O from the Tolbachik volcano, Kamchatka, Russia: mineral description and crystal structure

Novograblenovite (Novograblenovit)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *