Hraní videoher zlepšilo duševní zdraví lidí během pandemie

Na roky 2020 až 2022 kdekdo z nás nevzpomíná zrovna s láskou. Mnoho omezení, nejistota, ztráta práce, rodinné konflikty, úmrtí blízkých. To se podepsalo na psychickém zdraví nejednoho člověka. Není tak divu, že lidé utíkali do světa her mnohem více než jindy. Japonská studie nyní přišla se závěrem, že hraní videoher v této náročné době skutečně přispělo k lepšímu psychickému zdraví.

Nedostatek konzolí vedl k výzkumu

Za doby pandemie, kdy lidé nemohli opouštět své domovy, vzrostla výrazně poptávka po herních konzolích. V Japonsku tak byli nuceni uspořádat něco ve stylu loterie, do které se mohli lidé žádající o herní konzoli Nintendo Switch a PlayStation 5 přihlásit. Jakmile byly konzole k dispozici, tak se z této loterie losovalo, kdo si ji bude moci koupit.

Právě tímto mechanismem japonští vědci získali přes 8192 dobrovolníků, na kterých mohli zkoumat vliv toho, že získali herní konzoli, u níž následně mohli trávit čas, na jejich duševní zdraví, oproti těm, kteří konzoli nezískali a museli tak čas trávit jinak. Během studie obdrželi účastníci 5 kol dotazníků, které mapovaly jejich stav.

Výsledky studie

Studie ukázala, že respondenti, kteří měli možnost pořídit si herní konzole, vykazovali větší míru životní spokojenosti a zaznamenali pokles psychického strádání, oproti účastníkům, kteří v loterii neuspěli. Zajímavé také je, že vlastnictví herní konzole PlayStation mělo větší pozitivní dopad u mužů, u bezdětných osob a u lidí, kteří hráli opravdu hodně. Naopak Nintendo Switch měl lepší dopady na rodiny a méně zkušené hráče.

Jak dlouho je dobré hrát?

Studie ukázala, že hodina hraní denně vedla k velmi pozitivním výsledkům. Naopak od tří hodin dále pozitivní efekt na psychické zdraví postupně klesal. Strávit tak celý den v online světě už dle studie psychickému zdraví obecně příliš neprospívá a nevede k dlouhodobým pozitivním změnám.

Na světě jsou aktuálně odhadem cca 3 miliardy hráčů. Je tak nezbytné věnovat této oblasti více pozornosti a mapovat všechny benefity a negativa. Nevýhodou této studie je, že byla prováděna v období pandemie. To byla velmi specifická situace, která v mnohém měnila pohled na svět a mohla výrazně ovlivnit výsledky. V budoucnu se tak vědci chtějí zaměřit na dopad hraní v běžném režimu.

Zdroje k hlubšímu bádání

Causal effect of video gaming on mental well-being in Japan 2020–2022

Exploring the possible mental health and wellbeing benefits of video games for adult players: A cross-sectional study

The association between adolescent well-being and digital technology use

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *