Jak je možné, že horoskopy a věštby sedí na každého z nás?

Nakolik by na vás seděl následující popis?

„Rodina a zdraví jsou pro mě velmi důležité. Rád(a) trávím čas ve společnosti dobrých přátel, ale někdy také potřebuji svůj vlastní klid a prostor jen pro sebe. Občas mě trápí pocit nejistoty. Záleží mi na mé budoucnosti a mých blízkých a snažím se žít dobrý život.”

Pokud máte pocit, že text je přesně o vás, projevil se právě tzv. Forerův efekt. O co se jedná?

Co je Forerův efekt?

Bertram R. Forer byl americký psycholog, který na svých studentech provedl následující experiment: Každý ze studentů měl vyplnit osobnostní test. Po týdnu předložil Forer každému z nich coby „výsledek” text, obsahující 13 tvrzení o jejich osobě. Studenti byli následně dotazováni, nakolik položky odpovídají tomu, jací skutečně jsou.

Ukázalo se, že studentům se těchto 13 tvrzení jevilo jako velice přesných. Vtip je v tom, že tvrzení byla založena na náhodných a obecných charakteristikách sestavených z horoskopů a všichni studenti dostali zcela identický text. Forer jejich původní testy ve skutečnosti ani nevyhodnotil. Tento výsledek — vysokou míru vztažení náhodných charakteristik k sobě — připisoval lidské tendenci k důvěřivosti.

Horoskopy jsou neškodné, ale co jiná odvětví?

Právě jednoduché a vágní formulace ve spojitosti s lidskou důvěřivostí se mohou stát jednoduchým manipulačním prostředkem. Na Forerově efektu totiž nejsou vystavěny pouze horoskopy, které si zdarma přečtete pro zábavu na internetu, ale stojí na něm rozsáhlý byznys. Počínaje věštěním z křišťálové koule, dlaně, čajových lístků nebo vykládáním karet, konče rozsáhlými obchody s ezoterickými předměty.

Lidé přirozeně touží po informacích, které jsou v souladu s jejich přesvědčením. A v době, kdy je informací přebytek, je na místě mnohem více trénovat kritické myšlení. Pokud nám něco zní až moc dobře, je nutné se mít na pozoru. Lidé, kteří se nechají přesvědčit pravdivostí horoskopů, mají větší tendence věřit v účinnost ezoterických předmětů, za které jsou poté ochotni zaplatit tisíce až statisíce.

Dopady na zdraví nejen lidí

To, že někdo utrácí statisíce za ozdoby do domácnosti s rádoby kouzelnými účinky, je věc asi každého a nikomu to neublíží. Problém nastává v oblasti homeopatik, kde lidé mají tendenci spoléhat více na homeopatika, která nemají žádnou účinnou látku, a zanedbávají pak léčbu, která jim může zachránit život. Přesně na tohle doplatil i zakladatel společnosti Apple, Steve Jobs. V Česku si na tomto postavila byznys společnost AKTIP, o které Seznam.cz natočil investigativní reportáž. Není však zdaleka jediná.

Bohužel ani divoká zvířata nebyla ušetřena před dopady lidské důvěřivosti. Tradiční čínská medicína je přímo založena na mletí částí těl zvířat. Mnoho nosorožců tak bylo vyhubeno jen proto, aby si lidé mohli šňupnout jejich roh, který je přitom ze stejného materiálu jako lidské nehty. Věřili, že pak budou mít kvalitnější sexuální život. Proti jedům se pak lidé bránili pitím z narvalích rohů, u kterých měli za to, že jsou to rohy jednorožce s magickými účinky.

Kritické myšlení pomůže vaší peněžence i zdraví

Až příště na internetu narazíte na něco, co zaručeně sedí na vás, zkuste se nejprve zamyslet, zda se nejedná o formulaci využívající Forerova efektu. Než v sobě necháte probudit emoce, zastavte se a zamyslete, zda to, co čtete, opravdu dává smysl. Zda informace, které se k vám dostávají, jsou podloženy měřitelnými a ověřitelnými důkazy. Nebuďte slepě důvěřiví. Může vám to zachránit nejen finance, ale i zdraví.

Zdroje k hlubšímu bádání

The fallacy of personal validation: a classroom demonstration of gullibility.

Even the stars think that I am superior: Personality, intelligence and belief in astrology

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *