Dnes žije na planetě zemi přes 8 miliard lidí. I přes toto obrovské číslo patří všichni jedinci k jednomu jedinému druhu člověka – homo sapiens. Nebylo tomu však vždycky a za posledních pár milionů let žilo na Zemi mnohem více druhů člověka. Ten náš je zde pouhých 300 000 let. Víte však, který druh byl nejmenší?
Jako hobiti z Tolkienových příběhů
Pokud máte metr padesát nebo méně, nemusíte si rozhodně připadat jako trpaslík. Mezi jinými druhy člověka byste byli doslova obři. Rekord nejmenšího druhu člověka drží homo floresiensis. V roce 2013 byla nalezena pažní kost stará 700 000 let patřící právě tomuto druhu člověka. Na základě výpočtů poměru těla se ukázalo, že tento jedinec měřil pouze 1 metr.
Někoho by mohlo napadnout, že se mohlo jednat o dítě. To však vědci vyvrátili na základě struktury kosti, ze které lze stáří jedince vyčíst. Jednalo se o dospělce. Ne nadarmo se tomuto druhu hovorově přezdívá hobité, podle postav ze světa Johna Ronalda Reuela Tolkiena.
Žili společně s našimi předky
Zkamenělina byla nalezena ve středu indonéského ostrova Flores. Právě podle něj byl celý druh označen jako homo floresiensis nebo česky také člověk floreský.
Přesto, že se jedná o 700 000 let starou zkamenělinu, homo floresiensis žilo na Zemi i před cca 13 000 lety společně s našim druhem. Přežili tak i nám blízké neandertálce (ti vymřeli před 24 000 lety). Obě naše větve se oddělily z homo erectus. H. floresiensis byl oddělen na indonéském ostrově, kde se vyvíjel poměrně izolovaně a během milionu let vytvořil samostatný druh.
Osud
Současně s člověkem floreským zde žila také krysa floreská a Stegodon florensis (drobný chobotnatec). Oba byli pravděpodobně na jídelníčku těchto lidí. Naopak nepřítelem lidí zde byl varan komodský, který je zde téměř vyhuben. Tehdejším chobotnatcům i lidem se nejspíše stala osudná vulkanická činnost před 12 000 lety, která H. floresiensis i S. florensis pravděpodobně vyhubila.
Příbuznost s moderními lidmi
I dnešní obyvatelé Indonésie, kde se H. floresiensis nacházel jsou nižšího vzrůstu. Genetické analýzy však vylučují jakoukoli příbuznost se současnými obyvateli ostrova. Jen se ukazuje, že dané prostředí je výhodnější pro organismy menšího vzrůstu a tak se tato vlastnost vyvinula nezávisle na sobě u více druhů.
Zdroje k hlubšímu bádání
Early evolution of small body size in Homo floresiensis
Further evidence for small-bodied hominins from the Late Pleistocene of Flores, Indonesia
Archaeology and age of a new hominin from Flores in eastern Indonesia
Evolutionary history and adaptation of a human pygmy population of Flores Island, Indonesia