Jaké cévy máme v lidském těle? Znáte rozdíl mezi tepnou a žílou?

Tak schválně, pamatujete si rozdíl mezi tepnou a žílou? Ve které z nich teče okysličená krev? Kde je větší tlak? Dokážete si správně ošetřit zranění jednotlivých cév? Dnes se podíváme na to, jestli náhodou nežijete v omylu.

V čem nám teče krev?

Lidé potřebují krev, abychom dokázali v našem relativně velkém těle transportovat dýchací plyny, živiny, minerály, hormony a další látky po celém těle až ke konkrétním tkáním a buňkám. K tomuto transportu slouží cévní systém. V našem těle máme tři základní typy cév – žíly, tepny a vlásečnice. Každá má jinou funkci, jinou stavbu a vede krev v jiné podobě.

Tepny nebo odborně také artérie jsou tlustostěnné cévy. Je to dáno tím, že vedou krev ven ze srdce a musejí odolat obrovskému tlaku, která vytváří srdce svým stažením, aby nám vyhnal krev do celého těla i proti gravitaci (například do mozku).

Tepna je tvořena řadou vrstev a je mnohem tlustší než žíla. Zdroj

Naproti tomu žíly, odborně také vény, vedou krev od orgánů zpět do srdce. Nepotřebují tedy být tak tlusté, protože na ně nepůsobí tlak srdce. Některé žíly v sobě mají drobné chlopně, které zabraňují zpětnému toku krve – například v nohou, kde krev musí téct proti gravitaci.

Průřez žílou. Šipka naznačuje směr průtoku krve. Na obrázku vidíte také chlopně zabraňující zpětnému návratu krve. Zdroj
Rozdíl mezi tloušťkou artérie (tepny) a vény (žíly). Zdroj

Třetím typem cév jsou takzvané vlásečnice, odborně také kapiláry. Jedná se o cévy jejichž stěnu tvoří pouze jedna vrstva buněk a spojují žíly a tepny přímo v orgánu, ve kterém je třeba odevzdat kyslík a živiny a naopak odvést oxid uhličitý. To se děje právě přes tuto tenkostěnnou vrstvu. Kapiláry jsou navíc tak úzké, že skrze ně projde pouze 1 krvinka za druhou.

Vlásečnice spojuje žíly s tepnami. Zdroj

Jak je to s okysličenou a odkysličenou krví?

Pamatovali jste si také, že tepny vedou okysličenou krev a žíly odkysličenou? Pak jste na omylu. Tohle totiž platí pouze pro tzv. velký krevní oběh – tedy oběh, ve kterém srdce dodá okysličenou krev k orgánu a z orgánu skrze žíly se vrací krev s oxidem uhličitým zpět do srdce. Nicméně tato krev se potřebuje následně zbavit oxidu uhličitého a opět nabrat kyslík. K tomu slouží právě malý krevní oběh, ve kterém je odkysličená krev vedena tepnami do plic a naopak okysličená krev teče žílami zpět z plic do srdce, odkud dále putuje velkým krevním oběhem do těla.

Rozeznej tepenné krvácení

Během života se nám i našim blízkým bohužel čas od času stávají úrazy. Rozpoznáte tepenné krvácení od toho žilního? Pokud bychom se bohužel stali svědkem nebo obětí tepenného krvácení je třeba jednat opravdu rychle. Do takové rány strčit prsty tak, aby se krvácení zastavilo. Tepenné krvácení poznáte podle toho, že krev při vytékání pulsuje většími a menšími výtoky. Neočekávejte, že by krev stříkala metr daleko, jako je to v hororových filmech. Každopádně je třeba ihned volat záchrannou službu.

Doufáme, že nyní už máte jasno, v čem vám to vlastně teče krev. Budeme rádi, když tento článek nasdílíte i se svými přáteli skrze stories nebo přímý odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *