Když se řekne Velká Británie, tak si lidé jako první představí Tower a jeho stráž, Buckinghamský palác, London Eye, lochneskou příšeru nebo třeba Stonehenge! Stonehenge je megalitická stavba fascinující nejen archeology, ale i běžné návštěvníky Británie. Celá stavba je zahalena tajemstvími, která vědci postupně odkrývají.
Kdo postavil Stonehenge?
Neolitický kamenný kruh Stonehenge leží na Salisbury Plain v jižní Anglii. Kromě aktivistů, kteří na něj čas od času zaútočí s cílem jej zničit, se o něj pod drobnohledem zajímají také vědci, kteří stále přicházejí s novými informacemi o celé stavbě. Jeho původ lidé připisovali postupně Římanům, Sasům, druidům, Vikingům, a dokonce i Merlinovi, dvornímu kouzelníkovi krále Artuše. Nicméně studie ukazují, že jej vybudovala už pozdně neolitická společnost v době 4 300 až 2 000 let př. n. l.
Lidé té doby dle analýz velmi dobře rozuměli geologii. Ne nadarmo se této době česky říká doba kamenná. Většina monolitů pochází z „nejbližšího“ okolí. Vzpřímené monolity, tzv. sarseny, tvořící dva kruhy pocházejí z 25 km vzdáleného Marlborough Downs. Přes 80 dalších kamenů (označovaných jako modré kameny) pocházejí z Mynydd Preseli mountains ve Walesu.
Velké překvapení
Velkým překvapením byl však původ oltářního kamene ve středu kruhu, velkého 5 krát 1 metr. Vědci pečlivě analyzovali jeho složení a zjistili, že jej neolitičtí námořníci dovezli lodí před 4 500 lety z 800 km vzdálených Orknejských ostrovů či severovýchodu Skotska, kde se nachází ložiska červeného pískovce se stejným obsahem zirkonu, rutilu a apatitu. „Je to jako najít otisk prstů,“ řekl vedoucí studie Anthony Clarke.
Jak dopravili oltářní kámen na jih Anglie?
To, zda kámen dopravili ze Skotska lidé po moři nebo po pevnině, je předmětem živé diskuse mnoha vědců. Terén mezi severem Skotska a Stonehenge je velmi členitý a není jasné, jak by tento šestitunový masivní blok přepravili na vzdálenost 800 km.
Ovšem i plavba po moři by byla velmi obtížná a dle nezávislého archeologa M. Pittse (mimo jiné autora knihy How to Build Stonehenge, 2022) by bylo příliš riskantní přepravovat po moři takto cenný náklad. Vedoucí nové studie A. Clarke však zastává názor, že právě mořská přeprava je nejpravděpodobnější a že archeologové podceňují schopnosti a technologie tehdejších lidí. Z nalezených důkazů víme, že lidé byli schopni už v té době po moři převážet dobytek, ovce a kozy.
Geologie pomáhá
Každopádně nám tento objev odkryl další detaily o životě našich předků a archeologové budou pokračovat v navazujících výzkumech. Geologie nám tak pomáhá objevovat i informace o naší vlastní historii.
Zdroje k hlubšímu bádání
A Scottish provenance for the Altar Stone of Stonehenge