S riziky související se sexuální aktivitou jsou dnes děti seznamovány už na základní škole v rámci hodin biologie, sexuální výchovy nebo speciálních preventivních programů. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Nebo ne? Co stojí za zvýšeným výskytem pohlavně přenosných nemocí u starších lidí? Na to odpovídá nový výzkum.
Učila se starší generace o sexu?
Není to tím, že by se dřívější generace o rizicích při sexu neučili, nebo s nimi nebyli seznámení. Velkou roli zde ale hraje tabuizování tématu sexu. Mladí častěji nemají problém mluvit o své sexuální minulosti s novým sexuálním partnerem a často volí i ochranné prostředky. Zvláště pokud se jedná o nový vztah.
Tabuizování témat
U starších lidí bylo pozorováno, že hovořit o své sexuální minulosti jim není příliš příjemné. Často se při seznámení s novým partnerem tváří, že měli vždy monogamní vztah, nebo byla jejich sexuální aktivita v posledních letech nulová. To však mnohdy není pravda. Právě tato neupřímnost je jedním z faktorů, který riziko sexuálně přenosných chorob zvyšuje.
Bylo zjištěno, že starší lidé odmítají o svém sexuálním životě pravdivě říct i svému doktorovi. Což opět zvyšuje riziko, že se obtížných nemocí hůře zbavují a snáze ji předají dál. Od roku 2010 tak v USA vzrostla incidence chlamydií o 300 %, kapavky o 500 % a syfilidy dokonce o 700 % u lidí starších 65 let.
Biologické faktory
Behaviorální faktor (chování) však není zjevně jediným faktorem. Z biologického hlediska zvyšuje rizikovost nákazy také menopauza. Vaginální výstelka je tvořena mnoha vrstvami epiteliálních buněk, které k sobě přiléhají pomocí speciálních proteinů DSG1 a DSC1. Množství těchto proteinů během menopauzy a po menopauze výrazně klesá v důsledku úbytku produkce hormonu estrogenu ve vaječnících.
Tyto proteiny způsobují, že jednotlivé vrstvy epiteliálních buněk na sebe přiléhají těsněji a znesnadňují průnik bakterií do hlubších vrstev a tím snižují riziko nákazy. S poškozením těchto struktur mají bakterie a viry snadnější cestu hlouběji do tkáně ženy a tím se zvyšuje šance na rozvinutí nemoci.
Naděje
Avšak vědci přišli na to, že aplikací vaginálního estrogenového krému se u myší dařilo kvalitu výstelky obnovit a myší samičky se staly imunní vůči viru herpes simplex 2 (HSV-2). Je tak naděje, že i s vyšším věkem je možné žít zdravý a bezpečný sexuální život, avšak je nezbytné nejen o možnostech šíření nákaz edukovat i starší lidi, ale zejména odbourávat tabuizování sexuálních témat a otevřeně hovořit o své minulosti a být vůči svému partneru a lékaři upřímný.
Zdroje k hlubšímu bádání
The Truth About Seniors and Sex
Ovariectomized mice and postmenopausal women exhibit analogous loss of genital epithelial integrity.