Nejeden z nás se setkal s tím, že musí jíst rybí tuk, aby byl zdravý. Jezení rybího tuku se spojuje zejména s udržením kvality myšlení a s prevencí proti vzniku Alzheimerovy choroby a jiných neurodegenerativních onemocnění. Pomáhá však rybí tuk opravdu každému, kdo jej bere pravidelně?
Výzkum na dobrovolnících
Vědci provedli výzkum na 102 dobrovolnících ve věku 75 až 95 let s buď žádnými nebo částečnými známkami neurologického kognitivního poškození – tzv. léze bílo hmoty. Léze bílo hmoty je poškození způsobené odumíráním buněk mozku v mozkové bílé hmotě. Ta se objevuje přirozeně se stářím, ale přibývá důkazů, že mohou být i signálem pro vznik Alzheimerovy choroby.
Rybí tuk jako spása všeho zdraví
Studie ukázala, že omega-3 mastné kyseliny, které jsou hlavní funkční složkou rybího tuku nijak globálně nezpomaluje vznik těchto lézí. Nicméně se ukázalo, že skutečně došlo ke zlepšení stavu dobrovolníků, kteří měli mutaci v genu APOE4. Tento gen je skutečně spojován i s vyšším rizikem vzniku Alzheimerovy choroby.
Pokud tedy máte mutaci v tomto genu, pak vám rybí tuk skutečně může pomoci oddálit či zpomalit nástup této nepříjemné choroby. Nicméně pokud tuto mutaci nemáte, pak by bylo třeba zvážit jiné postupy. Obecně však může v neurodegenerativních onemocněních pomáhat zdravý životní styl – zdravá a pestrá strava a pravidelný pohyb. Také je třeba stále trénovat mozek, celý život se vzdělávat a nenechat si svou mysl otupit. To platí pro většinu lidí.
Organismus je složitý stroj
Náš organismus je velmi složitý stroj, který funguje jako jeden velký celek a jakýkoli disbalanc může vést ke vzniku různých onemocnění. Nervová soustava je na ně velmi náchylná, protože je schopná mnohem menší regenerace než zbytek tkání. Je tak nezbytné o své tělo pečovat a nespoléhat se jen na jeden zázračný „lék“, díky kterému nikdy neonemocníme, jak tvrdí některé babské rady.
Zdroje k hlubšímu bádání
New MIT Study Puts Clinical Research Success Rate at 14 Percent