Stárnutí je proces, kterému se nevyhne nikdo z nás. Stárne však nejen naše kůže, vlasy a další viditelné části našeho těla. S postupem času stárne i náš mozek. A to i anatomicky. Dá se říct, že i našemu mozku přibývají vrásky. To, jak rychle stárneme však můžeme sami z velké části ovlivnit.
Strojové učení pomáhá vědě
Nová studie využívá metodu strojového učení Surreal-GAN. Algoritmus se učil na 1150 zdravých lidech ve věku od 20 do 49 let a na 8992 starších dospělých, včetně mnoha, kteří zažili kognitivní pokles. Takto se algoritmus naučil rozpoznávat opakující se rysy stárnoucích mozků. Celý model byl následně aplikován na 50 000 lidí, kteří se účastnili různých studií stárnutí a neurologického zdraví.
Pět vzorců
Ukázalo se, že veškeré MRI skeny mozku vykazují pět základní vzorců mozkové atrofie. Některé vzorce jsou spojeny se vznikem Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby, které výrazně ovlivňují kognitivní schopnosti lidí. Jedna kombinace vzorů byla navíc spojena přímo s rychlejší úmrtností lidí.
Životní styl odráží zdraví našeho mozku
Autoři studie našli také jasné souvislosti mezi určitými vzory mozkové atrofie a různými fyziologickými a enviromentálními faktory. Mezi ně patří zejména životní styl – tedy kouření a pití alkoholu. Životní styl samotný má vliv také na rozvoj výše zmíněných onemocnění. Jisté vzorce souvisely také s genetickými predispozicemi.
Výsledky výrazně odrážejí vliv celkové fyzické pohody na neurologické zdraví, protože poškození jiných orgánových systémů může mít také výrazné negativní důsledky na mozek a nervovou soustavu obecně.
Zdroje k hlubšímu bádání
Brain aging patterns in a large and diverse cohort of 49,482 individuals