Ne nadarmo se říká, že oči jsou bránou do nitra člověka. Nová studie ukázala, že oči mohou být opravdu důležité pro predikci některých problémových stavů. Problémy se zrakem mohou být skutečně jedním z prvních příznaků kognitivního poklesu. Nejnovější studie ukazuje, že ztráta zrakové citlivosti může předpovědět demenci až 12 let před jejím samotným diagnostikováním
Obrovský vzorek
Studie byla prováděna na 8 623 zdravých lidech k Norfolku v Anglii, kteří byli monitorování po řadu let. Na konci studie se u 537 účastník§ rozvinula demence. Studie má tak dostatek dat pro analýzu, které faktory mohly vést k této diagnóze.
Na začátku studie požádali vědci účastníky, aby provedli test zrakové citlivosti. Účastníci měli stisknout tlačítko ve chvíli, kdy uviděli trojúhelník, který se vytvořil v poli pohybujících se bodů. Lidé, u kterých se po letech rozvinula demence měli již na začátku studie mnohem pomalejší reakce a to aniž by u nich byly pozorovány jakékoli jiné negativní projevy.
Proč by měl mít zrak souvislost s demencí?
Jde o to, že amyloidní plaky spojené s Alzheimerovou chorobou mohou nejprve postihnout oblasti mozku spojené s viděním, přičemž části mozku spojené s pamětí se poškodí až později s rozvojem onemocnění. Se zrakem souvisí také další aspekty vizuálního zpracování ovlivněné Alzheimerovou chorobou. Snižuje se schopnost vidět obrysy objektů (kontrastní citlivost), schopnost rozlišovat mezi určitými barvami (zejména vidět modrozelené spektrum).
Alzheimerova choroba má vliv také na oční pohyby, kdy rušivé podněty více táhnou pozornost. To se pak projevuje sníženou schopností věnovat se důležitější činnosti – například řízení. Právě zvýšenému riziku dopravních nehod v souvislosti s nastupující demencí se věnují na Loughborough University.
I schopnost rozpoznávat obličeje souvisí se správným pohybem očí a správnou analýzou tváře člověka, kterého potkáme. Zdravý člověk je schopen vtisknout vzor tváře do své paměti, aby si osobu lépe zapamatoval. U člověka s demencí mnoho lidí i intuitivně vycítí, že něco není v pořídku. Pohyb očí, který analyzuje tváře je odlišný a nesoustředěný. To souvisí s horší schopnosti rozpoznávat a pamatovat si lidi.
Můžeme využít těchto poznatků pro zlepšení paměti?
Některé studie poukazují na to, že horizontální pohyb očí skutečně pomáhá zlepšit paměť. Pravidelné čtení tak nejen rozšiřuje obzory, ale také trénuje váš člověk ve směrech, které by vás na první pohled nemusely napadnout.
Nástup demence je možné odhalit tedy už z prvotních obtíží se zrakem. Na druhou stranu se ukazuje, že pravidelný trénink mozku ať už čtením nebo řešením náročnějších úloh může být cestou, jak zvrátit nebo oddálit riziko vzniku Alzheimerovy choroby.
Zdroje k hlubšímu bádání
Project aims to help identify motorists with dementia who are unfit to drive
P1-139: Accurate non-invasive diagnoses of Alzheimer’s disease using eye scanning
Horizontal but not vertical saccades enhance memory retrieval: A meta-analysis and systematic review