30.4. 2025 14:40
Science Reveal - Když rozumíte vědě, zvládnete zázraky!

26 českých studentů se vydalo do nulové gravitace!

26 studentů z Česka dostalo příležitost zažít stav beztíže ve speciálním letadle Vomit Comet (ve volném překladu Zvratkometa). Kromě studentů se projektu účastnilo i několik známých osobnosti jako Kovy, Mikýř nebo Daniel Stach. Na letiště přišel posádce popřát šťastný let tako prezident České republiky Petr Pavel. Celý projekt byl vyvrcholením dlouhého projektu v rámci České cesty do vesmíru.

Vybráni z téměř 900 zájemců

Do výběrového řízení se před rokem a půl přihlásilo 861 zájemců. Ti postupně prošli šesti koly výběrového řízení, kde se testovaly vhodné predispozice. Na finální let speciálním letadlem, který dokáže simulovat stav beztíže se dostalo  26 mladých studentů. K nim se přidaly další osobnosti jako Yemi, Kovy, Mikýř nebo český astronaut Aleš Svoboda. Na palubě byl také Jak Spratek, který mentoroval tým LASAR a člen tohoto týmu Simon Klinga.

Účastníci museli projít náročnými zkouškami, které testovaly rychlost jejich reakcí, schopnost rozpoznávat emoce, ale také úroveň angličtiny, komunikační dovednosti, fyzickou zdatnost či schopnost motivovat ostatní.

Jak je možné docílit nulové gravitace?

Pojďme si vysvětlit, jak je možné docílit tzv. mikrogravitace neboli stavu beztíže aniž bychom museli nutně být ve vesmíru. Speciální letoun Airbus A310 stoupá prudce vzhůru rychlostí cca 700 km/h. V tuto chvíli na všechny účastníky bude působit přetížení 1,8 G (tedy budou vážit cca 1,8 násobek své běžné váhy). Následně těsně před dosažením vrcholu piloti prudce zpomalí, čímž se vyrovnají síly působící na posádku a na cca 22 sekund všichni zažijí jaké to je, když na ně zdánlivě žádné síly nepůsobí, zažijí tedy stav beztíže. Tento manévr se několikrát opakuje.

Účastníci si nejprve vyzkoušeli stav gravitace jako na Marsu, při dalším pokusu už byla simulovaná gravitace obdobná jako na Měsíci (aby si účastníci postupně zvykli). Při třetím a každém dalším manévru už zažili kompletní stav beztíže, tak jako ho zažívají na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Tato simulace se vlastně ničím neliší od stavu na ISS. Zde by za běžných okolností působila také gravitace jen o něco málo slabší než na Zemi, ale ISS vlastně neustále padá za horizont Země a je ve stavu, kdy se v ní síly vyrovnávají stejně jako na Zvratkometě.

Co zažíval jejich žaludek?

Jestli vás zajímá jaké to je, tak si vzpomeňte na situaci, kdy jste s autem v rychlosti vyjeli na nějaký kopec a na jeho vrcholu začalo prudké klesání. No a nyní ten pocit znásobte a představte si, že netrvá sekundu, ale skoro půl minuty (nebo na ISS několik týdnů až měsíců). Jestli se vám u této představy zvedá žaludek, tak nejste sami, ale i na tohle se na misi myslelo.

Účastníci měli možnost vzít si injekčně přípravek, který sníží pocit zvracení, ale pro ten případ byli všichni vybaveni pytlíky. A ano i ty byly nakonec využity. A je to dobře, protože fakt, že kolem účastníků létají zvratky, by mohl vést k jejich větší koncentraci a vyvolat kaskádovitý efekt. No ne nadarmo se letadlu říká Zvratkometa.

Proč se tohle realizuje?

Projekt Česká cesta do vesmíru má za cíl propagovat technické obory a motivovat mladé lidi ke studiu a následném působení v této oblasti. V České republice je řada příležitostí, jak se zapojit do kosmického výzkumu a Česko usiluje také o to, aby opět mělo své kosmonauty. Zero G projekt je jen jednou z mnoha aktivit České cesty do vesmíru. Pokud vás toto téma zajímá, podívejte se na jejich webové stránky nebo na stránky dalších spolků - seznam níže.

Jak vnímal tento let KOVY?

České spolky zabývající se kosmonautikou

Chcete se i vy věnovat kosmonautice? Česko nabízí řadu příležitostí. Seznam jsem převzal z popisku videa od Kovyho (uvedeno výše).

Czech Rocket Society

  • jediný studentský raketový spolek v ČR a SK, který nespadá pod žádnou univerzitu
  • online meetingy, 1x za měsíc worksession
  • organizují největší raketovou soutěž v CŘ a na Slovensku Czech Rocket Challenge
  • hledají kohokoli staršího 15-ti let 

https://czechrocketchallenge.cz/#info 

Lasar

https://lasar.info/ nebo e-mail nabor@lasar.info 

YSpace

  • sídlí na Ústavu radioelektroniky na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně
  • staví satelity na oběžnou dráhu – KOSTKA bude prvním českým satelitem sestrojeným studenty
  • druhou misi CIMER už nyní vyvíjí ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou
  • hledají primárně studenty technických oborů – elektronika, software, strojní inženýrství – nad 18 let, ale možnosti mají i pro studenty SŠ a netechnických oborů

přihláška na https://forms.office.com/e/BMhqNT0Rpz

CTU Space Research

  • spolek z Fakulty strojní - ČVUT v Praze
  • univerzitní tým více než 50 studentů, kteří staví hybridní raketu pro soutěž EuroC v Portugalsku
  • zakládají si na vlastním vývoji – od plošných spojů až po kompozitní tělo rakety

hledají vysokoškoláky se zápalem pro vesmír a rakety – techniky i PR a komunikaci https://spaceresearch.cvut.cz/nabor

UWB Robotics

  • spolek ze Západočeské uni v Plzni –  vývoj robotických roverů pro simulované vesmírné mise
  • vizí propojit zájemce o kosmonautiku a robotiku v Plzeňském kraji
  • hledají primárně studenty VŠ se zájmem o kosmonautiku a robotiku bez ohledu na fakultu nebo zaměření (nejen techniky, ale i markeťáky či umělecké duše), studenti SŠ to mohou zkusit taky

Přihláška přes formulář https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd5QrpDD4L85ZpsWtUI7m2ko7TQFNGO7N0-/edit

BrnoMarsRover

  • VUT Brno, staví model Mars vozítka na mezinárodní soutěž European Rover Challenge
  • hledají studenty vysokých škol ideálně z Brna (inženýry, programátory, projektové manažery, ale i webdesignéra, grafika nebo správce socialních sítí)

https://brnomarsrover.cz nebo e-mail brnomarsrover@gmail.com

CTU Robotics

  • studentský tým z ČVUT v Praze, sídlí v Dejvicích
  • vyvíjí vesmírný rover s robotickým ramenem, vrtací soupravou a chemickými analyzátory pro soutěž European Rover Challenge
  • hledají motivované studenty VŠ a posledních ročníků SŠ – technická stránka i vesmírná 

geologie a chemická analýza vzorků https://cturobotics.cz

Posted in Technologie, Věda a výzkum, Vzdělávání on Apr 06, 2025.

Published by: Pavel Daněk

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© 2025 ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. | Crafted with ❤️ for 💰 by Ultrodius