5.4. 2025 11:02
Science Reveal - Když rozumíte vědě, zvládnete zázraky!

WORKSHOP

Přibližně hodinový program pro různé věkové skupiny, kde si pod vedením zkušeného lektora účastníci aktivně po celou dobu zkouší různé experimenty. Výhodou je maximální zapojení účastníků do aktivit. Nicméně je třeba mít k celému workshopu k dispozici vhodné prostory – pracovní stoly a ideálně i židle pro požadovaný počet účastníků. Program mívá návaznost a není vhodný pro průchozí akce.

Fluorescence - kůra kaštanu (jírovce), fluorescein a chinin

Workshopy jsou programy zaměřené na experimentování ve skupinkách se stálou skupinou lidí. Lze si tak zpestřit například oslavu narozenin nebo táborové aktivity. Určeny jsou pro skupiny do cca 20 účastníků (vhodnější spíše pro děti), které budou na 4 až 5 stanovištích společně provádět pokusy na vybrané téma pod vedením zkušeného lektora či lektorky.

Program obvykle trvá 45 minut a může být prováděn opakovaně. Je vhodné nechat si 15 – 30 minut prostor pro opětovnou přípravu prostoru mezi dvěma programy. Na některé pokusy je vhodná místnost, kterou lze zatemnit, ale spoustu pokusů lze realizovat i za denního světla. Nicméně nedoporučuji tento program objednávat do venkovních prostor. Vítr je často nepřítelem experimentování.

Celý workshop je možné tematicky sladit s vašimi potřebami a před závazným objednáním workshopu si vždy dohodneme jeho přesnou náplň.

Workshop pro učitele

Pokud by byl zájem, je možné workshop udělat také pro učitele přírodovědných předmětů na základní škole, kteří by získali další inspiraci pro realizaci těchto pokusů přímo ve výuce. Ochotně předáme veškeré své zkušenosti s jednotlivými pokusy a jejich realizací s dětmi a učitelům poskytneme kompletní dokumentaci k pokusům.

Mohlo by tě zajímat

Konec bolesti hlavy? Nalezli jsme v mozku univerzální vypínač bolesti!

Vědci z Dukeovy univerzity v Americe našli místo, jehož aktivací se tlumí bolest! Toto místo se nachází v amygdale. Jedná se o oblast zodpovědnou například za velkou část emočních projevů. Nutno dodat, že výzkum zatím probíhal pouze na potkanech.

Když se ryby rozhodnou létat

Ještě ve školce nás všechny učili, že ptáci létají, ryby plavou, savci běhají na souši. No s postupem času se dozvídáme, že příroda takto jednoduchá prostě není a někteří tvorové se rozhodli pokořit svůj účel. Savci se vydali do hlubin oceánů jako delfíni a velryby a dokonce se naučili létat jako netopýři. Ani rybky však nezůstaly pozadu a rozhodly se vydat k oblakům.

Ostatní

Zvířecí superhrdinové - extrémní odolnost želvušek

Tito segmentovaní živočichové jsou extrémně odolní. Vydrží teploty od -273 až do +150 °C. Přežijí i ve vakuu a nevadí jim ani extrémní tlak (až 6500 atmosfér, což je 6x více než na nejhlubším dně oceánu).

Vytvářet složité filmové efekty? Ne! Rusové se rozhodli natáčet přímo ve vesmíru.

Nedávno byla zveřejněna ruská verze Pána prstenů, která ukázala, že speciální efekty nejsou zrovna ruská silná stránka. Není tak divu, že s pokrokem technologií se ruský tým filmařů rozhodl pro jistotu natáčet přímo ve vesmíru. Alespoň nebudou na polovině scén viset lana kolem lidí.

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© 2025 ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. | Crafted with ❤️ for 💰 by Ultrodius