Začaly dny elektronové mikroskopie!
Když Brno, tak elektronová mikroskopie. Tato moravská metropole je dlouhodobě gigantem v oblasti výroby a vývoje těchto oken do mikrosvěta. Nyní začal týden, během kterého se můžete k elektronovým mikroskopům dostat i vy!
Od chloroplastů k atomům
Se světelným mikroskopem se mnoho z nás setkalo už na základní nebo střední škole. Pozorovali jsme průduchy rostlin, buňky cibule nebo chloroplasty mechu. Elektronové míkroskopy však nemají klasické světelné objektivy. Místo toho na vzorek vysílají proud elektronů, kterým skenují povrch nebo prosvítají skrze vzorek. Tímto nám mohou poskytnou mnohem detailnější rozlišení a můžeme nahlédnout na úroveň jednotlivých molekul a atomů.
Hlavní město elektronové mikroskopie
Brno se ne nadarmo pyšní titulem Hlavní město elektronové mikroskopie. Mikroskopy u nás vyrobené využívají například na Harvardu nebo v NASA. Fascinuje vás technická stránka mikroskopů? Snímky z jinak neviděného mikrosvěta? Nebo se chcete podívat do čistých výrobních prostor? Dny elektronové mikroskopie Brno vám jistě udělají radost!
Bakteriofág. Zdroj: DEMbrno.cz
Program
Kompletní program najdete na stránkách DEMBrno.cz. Firmy, univerzity, školy, science centra a další instituce si pro vás připravili bohatý program plný přednášek, exkurzí, workshopů a fotografií. Účastnit se můžete od dnešního dne až do neděle 30. 3. 2025. Další příležitost bude zase až za rok, tak ji nepropásněte. Navíc téma letošního roku zní naprosto skvěle: Padouch nebo hrdina?
Po Brně tak už nějakou dobu putuje bakteriofág, virus, který nám pomáhá. Dozvíte se více o nezničitelném drobečku, želvušce nebo poodhalíte tajemství roztočů.
Želvuška. Zdroj: DEMBrno.cz
Dejte nám vědět!
Pokud během týdne navštívíte některou z nabízených akcí, tak nám napište do komentářů, jak se vám líbilo nebo nás označte ve stories na Instagramu přímo z místa a my vás rádi přesdílíme!
Navštívit můžete firmy zabývající se výrobou elektronových mikroskopů a příslušenství Thermo Fisher Scientific, Tescan, Delong Instruments a NenoVision. Svůj program během dnů nabízí ale i další instituce - organizátorem je Hvězdárna a planetárium Brno. Zapojena jsou také výzkumná centra: CEITEC, Ústav přístrojové techniky AV ČR, Botanický ústav AV ČR, školy: Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, Biskupské gymnázium Brno, sdružení Československá mikroskopická společnost a v neposlední řadě také VIDA! a Technické muzeum Brno.
Mohlo by vás také zajímat:
Víme, jak želvušky přežívají extrémní podmínky!
Vědci jsou na stopě tomu, jak se želvušky brání záření. A je to fakt divný.
Posted in Ostatní on Mar 24, 2025.
Published by: Pavel Daněk