Lidskou vinou uhynula většina supů v Indii, nyní v důsledku umírají statisíce lidí.
Lidstvo se nyní musí vypořádat s nejednou výzvou, kterou si bohužel svou činností často způsobilo samo. Technologický pokrok lidstva si už dnes vybírá svou daň ve formě nejen lidských životů. Příkladem toho je vyhubení až 98 % z 50 milionové populace supů v Indii. V tomto důsledku přišlo o život už více než půl milionů lidí.
Lékem k decimaci populace
Viníkem je objev nového léku diclofenacu, který se dával dobytku ke snížení bolesti. Od roku 2006 je tato látka pro použití na zvířatech zakázána, otázkou je, zda již není pozdě. Krávám skutečně pomáhal od bolesti, nicméně právě pro supi je tento lék toxický.
Supi jsou považováni za tzv. zdravotní policii. Jejích přítomností je možné předcházet šíření mnoha nemocí. Supi se živí uhynulými těly nejen dobytku. Tím výrazně snižují šanci na přenos bakteriálních a virových onemocnění, která se z tlejících těl mohou přenést na člověka. Jejich trávicí trakt je totiž uzpůsoben pro konzumaci těchto těl aniž by se supům cokoli stalo a zároveň tak zabrání dalším tvorům v nakažení.
Dopad na lidi
V devadesátých letech došlo k téměř kompletnímu vymizení supa indického v důsledku otravy diclofenacem. To mělo za následek větší výskyt toulavých psů, kteří se živili na odumírajících tělech dalších zvířat, o která se dříve postarali supi. Tito psi pak mnohem častěji přenášeli nemoci mezi lidi. Jen mezi lety 2000 až 2005 přišlo o život v důsledku těchto nemocí na 100 000 lidí ročně.
V oblastech, kde byl dříve největší výskyt supů vzrostla úmrtnost o 4 % a výrazně se zvýšil prodej protizánětlivých léků. Ve stejném období se také zvýšil zájem o očkování proti vzteklině, kterou přenášeli právě toulaví psi živící se na množství odumřelých těl. Nejcitelněji celá krize zasáhla městské aglomerace, kde vznikaly "skládky" uhynulých těl krav.
Dopady lidského bádání
Pokrok jde stále kupředu, člověk si odjakživa svět kolem sebe přizpůsoboval tak, aby se mu v něm žilo co nejpohodlněji. Nicméně se ukazuje, že je opravdu nezbytné pečlivě kontrolovat, co se s novými látkami, zvláště léčivy, děje v systému dál. Mnoho látek projde trávicím traktem a putuje dál do odpadních vod, ze kterých jsou jen málokdy vyfiltrovány. Pokrok je super, ale stále musíme myslet na možné vedlejší důsledky a řešit je, nebo se nám výsledky našeho jednání mohou zpětně velmi vymstít.
Zdroje k hlubšímu bádání
The Social Costs of Keystone Species Collapse: Evidence From The Decline of Vultures in India
Posted in Ekologie, Věda a výzkum on Jul 29, 2024.