Aktuality:
26.1. 2025 03:40
Reklamní blok 700x70px

Hledáme mimozemské technologie!

Systém TRAPPIST-1 je známý mezi všemi nadšenci do objevování mimozemského života. Od svého objevení před osmi lety vzbuzuje velké vášně. Jedná se o systém červeného trpaslíka se sedmi terestrickými planetami. Některé z nich jsou v tzv. obyvatelné zóně - tedy místě, kde může voda existovat v kapalném skupenství a potenciálně by zde mohl být život. Není tak divu, že právě sem se soustředí pozornost řady astronomů.

Ne na všechno stačí Webb

Ve vesmíru lze pátrat po existenci života mnoha způsoby. Každou chvíli píšeme o nových objevech Teleskopu Jamesse Webba, který spektroskopicky analyzuje složení vzdálených planet a hvězd. Jiné vědecké týmy na to jdou trošku jinak: hledají přímé známky inteligentních mimozemských civilizací. Tým výzkumníků strávil 28 hodin skenováním prostoru kolem systému TRAPPIST-1 a hledal rádiové signály, které by vysílala mimozemská technologie.

Avšak nemůžeme očekávat, že bychom zachytili například televizní či rádiové vysílání a podcasty. Naše přijímače mají své limity citlivosti a na příjem takového signálu ze 40 světelných let vzdáleného systému by nestačily. Očekává se, že pokud zde existuje vyspělá civilizace, pak by mohla vysílat velmi silné signály pro komunikaci s vesmírnými loděmi. A právě nové technologie vyvinuté pro projekt Square Kilometer Array (SKA), by mohly pomoci takový signál detekovat.

Planetární okultace

Technika pozorování počítala s tzv. planetární okultací. Tedy stavem, kdy se dvě planety z našeho pohledu překryjí. Dá se totiž očekávat, že v tu chvíli bude našim směrem vysílán rádiový signál. Obdobně totiž lidé vysílají silné komunikační signály směrem k Marsu či jiným planetám, kde máme své družice. Takovýto signál putuje pak dále vesmírem a může být zachycen kdekoli na této dráze.

Je tento výzkum zbytečný?

Vzhledem k tomu, že titulek nehlásá OBJEVILI JSME ŽIVOT VE VESMÍRU, tak asi tušíte, že pátrání bylo nyní neúspěšné. Žádný takový signál jsme z této oblasti nezachytili. Nicméně výzkum rozhodně nebyl zbytečný. Díky němu byl představen nový technologický způsob třídění signálů pro budoucí pátrání, které se zaměří na další oblasti. Vzhledem k poznatkům z nedávného výzkumu by bylo vhodné se zaměřit jinam, než na červené trpaslíky.

Zdroje k hlubšímu bádání

A Radio Technosignature Search of TRAPPIST-1 with the Allen Telescope Array

Webb telescope just started peering at the fascinating TRAPPIST planets

Posted in Věda a výzkum, Vesmír on Oct 18, 2024.

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

Newsletter

Odebírejte nějnovější články a novinky!

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. Developed by Ultrodius