Aktuality:
12.12. 2024 04:34
Reklamní blok 700x70px

Bude ve veřejných průzkumech místo lidí odpovídat AI?

Průzkumy veřejného mínění jsou poměrně časově i finančně náročná záležitost. Aby byly průzkumy co nejpřesnější oslovuje se zpravidla více než 1000 respondentů, kteří musí být pečlivě vybráni, aby reprezentovali společnost na daném území. Navíc každý respondent chce na svůj čas zaplatit, což s sebou nese značné finanční náklady. V nové studii se pokusili lidi nahradit modely umělé inteligence (AI). Jak to dopadlo?

Vytrénovali jsme AI, aby se chovala jako skuteční lidé

Žijeme v době extrémního rozvoje strojového učení, které nám každým dnes, dnes už snad i v každém oboru, ulehčuje práci. Mohla by však AI zastupovat také názory lidí a reprezentovat naši populaci? Na to se podívali vědci ze Stanfordovy univerzity. 

Tým pracoval s aktuálně nejnovějším modelem GPT-4o, který nechali vést rozhovory s 1054 respondenty (lidmi) z USA. Tito lidé byli vybráni dle běžných modelů tak, aby reprezentovali americkou společnost. Celý rozhovor následně probíhal v mluveném jazyce po dobu dvou hodin. GPT-4o měl za úkol reagovat na odpovědi v reálném čase a upravovat konverzaci své otázky. 

Postupně tak zmapovala životní příběh respondentů a jejich pohled na klíčové společenské otázky. Přepis těchto rozhovorů (vytvořený jak jinak než AI) byl vložen opět do modelů GPT-4o. Ta následně měla dle tohoto rozhovoru nasimulovat každého respondenta a následně se chovat jako tento člověk.

Jak si AI avataři vedli v porovnání s lidmi?

Jak AI, tak skuteční respondenti absolvovali testy osobnosti a různé hry, aby se zjistilo, zda bude AI jednat stejně jako skuteční lidé. Testování proběhlo dvakrát s dvoutýdenním odstupem. Shoda odpovědí s lidmi byla v 69 % případů. To se může zdát jako poměrně malé číslo pro predikci veřejného mínění, ale přesto je to zajímavý výsledek.

Jedná se o 14 % úspěšnější variantu než u starších modelů. Takže je zde vidět velký pokrok v rozvoji AI a je zde možná budoucnost. Co bylo hlavním zjištěním je to, že AI se i po dvou týdnech ve svých odpovědích shodovala se svými prvními odpověďmi. U lidí tato shoda panovala pouze v 81 %. Je to dáno tím, že lidé snadno a rychle mění své názory na základě nových zkušeností. AI se takto nevyvíjí, protože nebyla vystavena dalším vjemům.

Budoucnost dotazníků veřejného mínění

Pokud si přivyděláváte jako respondent v těchto průzkumech, tak se zatím o svou brigádku bát rozhodně nemusíte. Jak vidíme i v modelech předpovědí před volbami, tak se názory lidí mění ze dne na den podle toho, zda dostaneme koblížek nebo nám někdo slíbí německé platy. Tomuto chování lidí AI doposud nerozumí a ještě nějakou dobu rozumět nebude.

Zdroje k hlubšímu bádání

Generative Agent Simulations of 1,000 People

Posted in Člověk, Technologie on Nov 27, 2024.

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

Newsletter

Odebírejte nějnovější články a novinky!

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. Developed by Ultrodius