Jedovatý exotický mazlík už dnes ve vašich domovech!
Česko obsadil jedovatý druh stonožky, který se běžně vyskytuje pouze v exotičtějších oblastech. Běžněji se s ním můžete setkat například v Chorvatsku.
Detailní pohled na 12 mm strašníka: Autor: Robert Webster
Drobný predátor
Strašník dalmatský (Scutigera coleoptrata) dorůstá délky od 16 do 37 mm, takže se nejedná o žádného obra. Na jeho dravosti mu to ale neubírá. V předním páru nožek má umístěné jedové žlázy, kterými omráčí nejen drobný hmyz, ale i větší slimáky či pavoukovce, na kterých si následně pochutná.
Strašník dalmatský. Autor: David Levine
Jednou obsadí celý svět
Původní areál rozšíření tohoto rotomilouše je v jižní Evropě. Vlivem globálního oteplování se postupně usídlil na jižní Moravě a později se rozběhl po celém území České republiky. Zavlečen byl také do Mexika či USA.
Bodavý mazlík
Že by si pochutnal na člověku se bát nemusíte. Střetnutí s ním, ale nebude žádný med. V sebeobraně je schopen probodnout kůži a vstříknout pod ní jed. Bolest lze přirovnat ke včelímu bodnutí. Pokud ho ale nebudete dráždit, nebezpečí vám nehrozí. Naopak vás zbaví švábů nebo rybenek!
No, ale pomalu to vypadá, že se vlivem změn klimatu z Česka stane novodobá Austrálie s přírodou, která se vše snaží zabít.
Zdroje k hlubšímu bádání
ZÍDKOVÁ, Lucie. Hmyzí invaze. Pátek - LN. 2020-06-26, roč. 2020, čís. 26, s. 12–15.
Posted in Klima, Příroda on Mar 21, 2025.
Published by: Pavel Daněk