Kapka krve, která může zachránit život
Věděli jste, že rakovina slinivky si ročně vyžádá životy téměř devíti z deseti pacientů, kterým je diagnostikována? Je to tichý zabiják – nehlásí se bolestí, nezanechává výrazné stopy a když se konečně ukáže, bývá už pozdě. Dosud ji bylo možné spolehlivě odhalit jen invazivními metodami. Ale co kdyby stačila jediná kapka krve?
Na tuto otázku teď odpovídají čeští vědci z Univerzity v Pardubicích. Tým vedený profesorem Michalem Holčapkem přišel s metodou, která dokáže s více než 90% přesností odhalit přítomnost nádoru slinivky – a to pouze z malého vzorku krve. Namísto složitých zákroků tak přichází naděje na jednoduchý a rychlý test, který by mohl zachránit tisíce životů.
Princip metody je jednoduchý, ale geniální: srovnávají se hodnoty jednotlivých složek v krvi s těmi, které mají zdraví lidé. A právě tato „biochemická stopa“ může naznačit přítomnost nádoru ještě dřív, než se projeví jakékoliv příznaky. Vědecký svět zpozorněl – čeští výzkumníci totiž už získali patenty nejen v Evropě, ale i v USA, Japonsku a Singapuru.
Teď hledají dobrovolníky s genetickými predispozicemi, kteří by se zapojili do testování. A tak se možná právě teď píše nový příběh o tom, jak může jeden malý český nápad změnit budoucnost onkologie. A možná i Váš život.
Zdroje k hlubšímu bádání
Lipidomic profiling of human serum enables detection of pancreatic cancer
Posted in Medicína, Věda a výzkum on Apr 04, 2025.
Published by: Pavel Daněk