Aktuality:
21.1. 2025 14:54
Reklamní blok 700x70px

Může pilulka proti nespavosti oddálit Alzheimerovu chorobu?

Alzheimerova choroba je onemocnění způsobující ztrátu nervových buněk v mozku. Onemocnění vede ke zhoršené paměti, snížení kognitivních a jazykových schopností a rozvoji dalších život omezujících příznaků. Doposud nevíme, jak přesně nemoc léčit, ale objevují se způsoby, jak lze onemocnění minimálně oddálit. Můžou nám v tom pomoct i léky proti nespavosti?

Co je Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba je způsobována utlačováním nervových buněk tzv. tau proteiny a proteinu beta amyloid. Tyto proteiny jsou odplavovány z mozku během spánku. Pokud máme spánku nedostatek, vede to k jejich vyšším koncentracím a následně k vytvářením celých plaků, které mají negativní vliv na životnost neuronů. Jejich vyšší míra je odpovědna za rozvoj onemocnění.

U lidí trpících nespavostí se tedy zvyšuje šance na rozvoj Alzheimerovy choroby, protože už jen po jedné noci narušeného spánku je detekovatelná zvýšená hladina dříve zmíněných proteinů. Menší výzkum vedený neurologem Brendanem Lucey chtěl zjistit, zda užívání léku proti nespavosti může pomoci hodnotu nebezpečných proteinů snížit.

Podmínky studie

Studie byla provedena na 38 dobrovolnících ve věku 45 až 65 let. Část z nich dostala lék na spaní, Suvorexant, a část z nich placebo. Současně jim byly, před podáním a následně každé dvě hodiny od podání po dobu 36 hodin, odebrány vzorky mozkomíšního moku, kde se sledovala koncentrace beta amyloidu a tau proteinu.

Ukázalo se, že účastníci, kteří dostávali skutečný lék, měli hladiny proteinů o 10 až 20 % nižší než účastníci, kteří dostali placebo. Nicméně efekt byl pouze dočasný a do 24 hodin se hladiny hormonů vrátily zpět na původní hodnoty. Důležité je také zmínit, že na tomto léku vzniká závislost a nedoporučuje se jej užívat pravidelně.

Jak mohu oddálit nástup Alzheimerovy choroby u sebe?

Vytoužený lék na Alzheimerovu chorobu tak stále nemáme. Nicméně se ukazuje, že je vhodnější při dočasné nespavosti použít lék na spaní než noc probdít. Pokud by se ale jednalo o chronickou nespavost, je třeba situaci řešit s odborníky.

Ke kvalitnějšímu spánku mohou pomoct také správné návyky, kdy je třeba se před spaním vyhýbat modrému světlu, spát pravidelně a po dostatečně dlouhou dobu.

Zdroje k hlubšímu bádání

Suvorexant Acutely Decreases Tau Phosphorylation and Aß in the Human CNS

Posted in Medicína on Jan 02, 2025.

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

Newsletter

Odebírejte nějnovější články a novinky!

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. Developed by Ultrodius