Aktuality:
12.12. 2024 04:41
Reklamní blok 700x70px

Nedostatek železa je závažnější než si myslíme

Až dvě miliardy lidí po celém světě trpí nedostatkem železa. Tento minerál je naprosto nezbytný pro správnou funkci mnoha procesů v našem těle. Lidé s jeho nedostatkem hlásí problémy s dušností, únavu, bolesti hlavy, ale dokonce i srdeční problémy. Přesto má mnoho lidí tendenci situaci neřešit.

Ignorancí k anémii

Svou laxností si tak lidé s nedostatkem železa mohou zadělat na vznik anémie. Tato nemoc je definována sníženým množstvím červených krvinek, nebo jejich nedostatečnou funkčností. Nedostatek železa je nejběžnější příčinou vzniku anémie, protože železo je součástí červeného krevního barviva - hemoglobinu. Ten je zodpovědný za přenos dýchacích plynů - kyslíku a oxidu uhličitého. Nedostatek železa tak vede i ke snížení tvorby červených krvinek.

Obrázek: Hem je organická molekula, která ve svém středu obsahuje atom železa (Fe), ten je schopen na sebe vázat kyslík a oxid uhličitý. Hem je obsažen v proteinu hemoglobin hned několikrát - viz obrázek. Těchto proteinů je v červené krvince nespočet. Pokud však tělo nemá dostatek železa, nemůže ani tvořit funkční hemoglobin. Zdroj.

Kyslík je zdrojem energie

Lidé s nedostatkem železa často trpí zvýšenou únavou. Je to dáno právě tím, že krev nedokáže dostatečně zásobovat orgány kyslíkem. Kyslík je důležitý pro to, aby štěpil naše zásobní látky (cukry, tuky) a uvolňoval z nich energii. Pokud orgány nemají kyslík, nemohou získal energii ze zásob. Velmi nebezpečný stav je pak například u těhotných žen, které mají mnohonásobně vyšší energetický výdej než ostatní lidé.

Tělo také potřebuje kyslík k regeneraci po nemocích či zraněních. Léčba tak může trvat mnohem déle nebo nemusí být zcela úspěšná, tělo totiž nezíská dostatek energie pro tvorbu nové tkáně.

Kolik železa bychom měli jíst?

Zde se liší příjem v závislosti na biologickém pohlaví či věku nebo životní fázi člověka. U mužů se doporučený denní příjem železa pohybuje během celého života od 7 do 11 mg. U žen je to složitější. V dětství je příjem obdobný jako u mužů. V letech mezi 19. a 50. rokem života by měl být denní příjem kolem 18 mg (to souvisí s menstruačním cyklem). Během těhotenství by pak žena měla zvýšit příjem železa až na 27 mg (tvoří krev také pro budoucího potomka).

Ženy jsou v tomto ohledu dost znevýhodněny, protože každý měsíc o část své krve přicházejí během menstruace. Z těla tak železo odchází pryč a nemůže se tato jeho část recyklovat. I proto se anémie vyskytuje častěji u žen než u mužů. Nedostatek kyslíku způsoben anémií pak má vliv i na sníženou soustředěnost nebo v těhotenství může vést k narušení vývoje dítěte.

Co s tím?

Pociťujete častou bezdůvodnou únavu nebo dušnost? Určitě neváhejte a konzultujte svůj stav se svým praktickým lékařem. Ten vám také poradí, jak do těla více železa dostat. Železo se přirozeně dostává do těla z potravy na něj bohaté, ale lze jej doplňovat také doplňky stravy. Vždy však dbejte pokynů zkušených lékařů a neřešte svůj zdravotní stav na vlastní pěst.


Zdroje k hlubšímu bádání

Why iron deficiency is more common—and more serious—than you think

Lecture #4: Hemoglobin

Posted in Člověk on Dec 08, 2024.

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

Newsletter

Odebírejte nějnovější články a novinky!

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. Developed by Ultrodius