Obří struktura ve vesmíru popírající současná poznání
Měli jste dojem, že už není co objevovat? Že už všechno víme? Pak se vrhněte na studium astronomie. Ukazuje se, že vesmír nám stále odhaluje nová tajemství. V nedávné době byla pozorována obří kruhovitá struktura galaxií, která odporuje aktuálnímu modelu chápání vzniku a života vesmíru. Co to sakra je?
Vesmírné struktury
Velký prstenec galaxií překvapil nejednoho astronoma. Ve vesmíru je poměrně běžné, že se galaxie vyskytují v kulovitých strukturách. Jedná se o pozůstatky akustických vln, které se vesmírem šířily, když byl ještě mladý. Galaxie jsou tak od sebe v konkrétních strukturách vzdáleny přibližně stejně a tvoří jakousi bublinu. V této podobě zamrzly, když už se akustické vlny vesmírem šířit nemohly. To však není případ tohoto objevu.
Nedávno pozorované galaxie, týmem z univerzity v Central Lancashire vedeným astronomkou Alexií Lopez, jsou uspořádány spíše do tvaru vývrtky než bubliny a směrem k nám jsou natočeny tak, že vytvářejí vzhled téměř dokonalého kruhu. To však neodpovídá současným znalostem o formování vesmíru.
V obřím měřítku by se měly ve vesmíru vyskytovat struktury přibližně rovnoměrně rozložené, jako je tomu u výše zmíněných bublin galaxií. Narazit na takovouto vývrtkovou anomálii je velká vzácnost. Vědci aktuálně stále netuší, co vedlo ke vzniku této podivné struktury, a bude to nejspíše předmětem dalšího bádání, které v případě rozluštění může pohnout veškerým lidským chápáním vývoje vesmíru.
O co by mohlo jít?
Jednou z nabízených teorií jsou tzv. kosmické struny. Jedná se o typ topologického defektu ve struktuře časoprostoru, který vznikl už v raném vesmíru. Právě tyto struny by mohly zformovat galaxie do tohoto tvaru. Nicméně se jedná stále pouze o hypotetický koncept, ke kterému nám chybí fyzické důkazy. Jedna z hypotéz tvrdí, že byly všechny tyto struny „odfouknuty“ za hranici pozorovatelného vesmíru. Tohle by tak mohl být první pozorovatelný důkaz jejich existence.
Nicméně stále tu je možnost, že se jedná o poměrně běžný fenomén, kterého jsme si zatím ve vesmíru nevšimli, a úkaz bude mít naprosto jiné odůvodnění. To nám ukáže až další výzkum odborníků.
Zdroje k hlubšímu bádání
Posted in Vesmír on Oct 29, 2024.