30.4. 2025 14:43
Science Reveal - Když rozumíte vědě, zvládnete zázraky!

Proč si nepamatujeme první roky života?

Vzpomínáš si na svou první hračku? Na první koupání nebo na první krůčky? Pokud ne, nejsi sám. Tento jev, známý jako dětská amnézie, je jedním z nejzáhadnějších aspektů lidské paměti. Dlouho se věřilo, že za neschopnost vybavit si tyto rané momenty může nedostatečně vyvinutý hipokampus – oblast mozku zodpovědná za ukládání vzpomínek. Jenže vědci z Yaleovy univerzity nyní přichází s překvapivým zjištěním: možná si miminka skutečně něco pamatují. A začíná to už v prvních měsících života.

Vhled do myšlení dětí

Výzkumný tým z Yale sledoval pomocí funkční magnetické rezonance (fMRI) celkem 26 kojenců ve věku od 4 do 25 měsíců. Dětem promítali nové obrázky tváří, předmětů a scén. O něco později jim tyto obrázky znovu ukázali – tentokrát vedle neznámých snímků. Miminka věnovala větší pozornost těm obrázkům, které už viděla. A právě při prvním setkání s obrázky vědci zaznamenali zvýšenou aktivitu v hipokampu. To naznačuje, že už tehdy docházelo k procesu zapamatování.

Nejsilnější mozkové reakce byly pozorovány u dětí starších 12 měsíců, což potvrzuje, že schopnost hipokampu uchovávat vzpomínky se postupně vyvíjí. Studie tak přináší důležitý posun v chápání dětské amnézie: možná nejde o to, že by vzpomínky nebyly uloženy – spíš je později neumíme vědomě vyvolat.

Není učení jako učení

Vědci také připomínají, že kojenci už od tří měsíců zvládají tzv. statistické učení – schopnost rozpoznávat vzorce a pravidelnosti v okolním světě. I když si dítě nepamatuje konkrétní návštěvu kavárny, může si vytvořit obecnou představu o tom, jak takové prostředí funguje. Tato forma učení je klíčová pro rozvoj řeči i chápání běžných situací. Oproti tomu epizodická paměť – schopnost zapamatovat si konkrétní události, jako je třeba oslava narozenin – se začíná objevovat přibližně kolem jednoho roku života.

Ačkoliv si jako dospělí obvykle nepamatujeme konkrétní momenty z nejranějšího dětství, mozky malých dětí už tehdy aktivně ukládají různé typy informací. Různé formy paměti se však rozvíjejí v odlišných obdobích, a proto se k některým vzpomínkám později jednoduše nedostaneme.

Nové poznatky tak otevírají fascinující otázky: Jak velkou roli hrají rané vzpomínky v našem budoucím vývoji? A bude někdy možné tyto dávné zážitky znovu vyvolat? Studie z Yale poskytuje cenný vhled do vývoje lidské paměti a připomíná, že i to, co si nevybavujeme, nás může po celý život utvářet.

Zdroje k hlubšímu bádání

Hippocampal encoding of memories in human infants

Posted in Člověk on Mar 31, 2025.

Published by: Pavel Daněk

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© 2025 ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. | Crafted with ❤️ for 💰 by Ultrodius