Aktuality:
21.11. 2024 08:48
Reklamní blok 700x70px

Temné dny a jasné noci zvyšují riziko úmrtí

Trávíte noci u počítače za umělého osvětlení a naopak dny jste zavřeni v kanceláři a bráníte se jakémukoli slunečnímu paprsku? Nový výzkum by měl zajímat právě vás. Pokud někoho takového ve svém okolí máte, rozhodně mu článek nasdílejte!

Fyziologické hodiny

Moderní životní styl často narušuje přirozený vztah ke světlu a tmě – od nočních směn a dlouhého sledování televize po trávení dne v uzavřených prostorách, jako jsou kanceláře či domovy. Podle vědců má tento trend potenciálně smrtící důsledky, což potvrzuje i tato nová studie, která navazuje na dřívější výzkumy spojující umělé světlo s různými zdravotními riziky.

„Vystavení jasnému nočnímu světlu a tmavým dnům narušuje naše cirkadiánní rytmy, což je spojováno s různými zdravotními problémy, jako jsou cukrovka, obezita, kardiovaskulární onemocnění, psychické potíže, a zvyšuje riziko úmrtí,“ říká hlavní autor studie a vědec zabývající se spánkem Sean Cain z Flinders University v Austrálii. „Tento výzkum nám ukazuje, jak důležité je, aby každý dbal na své osobní světelné návyky.“

Světlo dárce života i smrti

Výzkumníci analyzovali data z britské databáze zahrnující 88 905 lidí, kteří nosili snímače světla po dobu jednoho týdne. Zdravotní stav těchto osob byl sledován přibližně osm let. Výsledky ukázaly, že vysoká expozice světlu v noci byla spojena s 21–34% zvýšeným rizikem úmrtí, zatímco vysoká expozice dennímu světlu byla spojena s 17–34% snížením rizika úmrtí.

I když tato studie sama o sobě nedokazuje přímou příčinnou souvislost, je spojitost mezi světelnými cykly, zdravím a mírou úmrtnosti natolik silná, že vědci doporučují větší ochranu světelného prostředí, zejména u rizikových skupin, jako jsou pacienti na jednotkách intenzivní péče nebo starší lidé.

Jak cirkadiánní rytmy ovlivňují zdraví

Další modelování ukázalo, že síla a pravidelnost cirkadiánních rytmů účastníků, jsou pravděpodobně ovlivněné jejich světelnými návyky, a současně souvisely s mírou úmrtnosti. To podporuje myšlenku, že narušení přirozeného rytmu těla zvyšuje riziko závažných onemocnění, která mohou vést k předčasnému úmrtí.

Přestože je zjištění o negativním vlivu moderního životního stylu znepokojující, dobrou zprávou je, že tento problém lze relativně snadno řešit. Stačí se během dne více vystavovat dennímu světlu a omezit světlo v noci.

„Naše zjištění jasně ukazují, že vyhýbání se nočnímu světlu a vyhledávání denního světla může podpořit optimální zdraví a dlouhověkost. Tato doporučení jsou snadno dostupná, nenákladná a účinná,“ říká vědec Andrew Phillips z Flinders University.

Zdroje k hlubšímu bádání

Brighter nights and darker days predict higher mortality risk: A prospective analysis of personal light exposure in >88,000 individuals


Posted in Člověk, Medicína, Věda a výzkum on Nov 17, 2024.

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

Newsletter

Odebírejte nějnovější články a novinky!

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. Developed by Ultrodius