Tvor z dávných věků inspiroval lidi v sestavování ponorek
Jako v době před 500 miliony let se můžete ocitnou během potápění se u pobřeží Austrálie, Japonska či Mikronésie. Právě v těchto oblastech se pohybuje tvor z dávných dob - loděnka.
Jedná se o další živoucí fosílii, který za posledních 500 milionů let změnila pouze svou velikost. Z přibližně dvoumetrové příšerky se stala roztomila 25 centimetrová nádherná potvůrka.
I když tak na první pohled nevypadá, tak je velmi příbuzná s chobotnicemi nebo sepiemi. Jedná se o hlavonožce. Tedy živočicha, jehož tělo tvoří pouze hlava a končetiny. A v tomto případě ještě schránka, která měkkýše chrání.
Fascinující je právě struktura této schránky. Schránka vzniká postupným vylučováním vápenatých sloučenin a bývá rozdělena na 33 až 36 přepážek. Část z nich slouží jako takzvaný hydrostatický orgán a komůrky, které již nejsou obydleny fungují jako tlakové komory. Pomocí tohoto systému může loděnka regulovat hloubku ponoru obrobně jako naše ponorky.
Živočich samotný žije až v poslední komůrce a je na zbytek komor napojen speciální trubicí, aby mohl regulovat množství kapaliny a plynu a podle toho se dále pohybovat.
Zajímavé je, že se tento živočich pohybuje schránkou napřed - moc dobře tedy nevidí kam plave. To jeho pohyb dělá poměrně chaotickým.
Potravu si loví pomocí asi 90 chapadel, což je u hlavonožců poměrně rekortní počet.
Díky loděnkám jsme dokázali přiřadit i již vyhynulé amonity k hlavonožcům. Právě dávní amoniti měli schránku podobnou loděnkám a jsou jejich vyhynulými příbuznými.
Loděnka inspirovala svým latinským názvem nautilus také známého spisovatele Julese Verna, který podle ní pojmenoval slavnou ponorku ve svém románu.
Posted in Příroda, Technologie on Mar 14, 2022.