5.4. 2025 16:56
Science Reveal - Když rozumíte vědě, zvládnete zázraky!

Vědci mění lidskou krev v jed proti komárům!

Lidská krev bude to poslední, co tito dotěrní upíři ze světa hmyzu ochutnají. To je alespoň ambiciózní a poměrně radikální plán vědců z Liverpoolské School of Tropical Medicine. Chtějí zajistit, aby se lidská krev stala pro komáry toxickou.

Lék, který jim nedá šanci

Klíčovým prvkem této strategie je lék nitisinon, který je již schválen pro léčbu vzácných dědičných onemocnění. Ukázalo se totiž, že komáři, kteří pili krev pacientů s tímto léčivem, umírali do 12 hodin. Dle slov mikrobiologa Lee R. Hainese by se tak nitisinon mohl stát skvělým přípravkem například v boji proti malárii, kterou komáři přenášejí.

Vědci zkoumají, jaký vliv má krev s nitisinonem na komáry. (Lee R. Haines)

Zapomeň na repelenty

Obdobný efekt má odčervovací antiparazitikum ivermektin. Ten však v těle zůstává kratší dobu a v případě plošného užívání by neměl takový efekt jako nitisinon, který v krvi zůstává i hodiny po podání a komáry zabíjí mnohem rychleji.

Na rozdíl od ivermektinu nitisinon neovlivňuje nervovou soustavu a podle dosavadních poznatků není škodlivý pro jiné užitečné druhy hmyzu, například opylovače. Přesto je nutné provést další výzkum, aby se potvrdil jeho ekologický dopad a minimalizovalo riziko vzniku rezistence u komárů.

Malárie vs. moderní věda

Malárie má na svědomí přibližně půl milionu lidí ročně a současná medicína přestává být kvůli odolnosti parazitů funkční. Proto by nitisinon mohl být skvělým doplňkem v boji proti přenosu této zákeřné nemoci – a navíc, jako bonus, bychom se zbavili také otravného hvízdání poblíž našeho ucha během letních nocí.

Zdroj k hlubšímu bádání

Anopheles mosquito survival and pharmacokinetic modeling show the mosquitocidal activity of nitisinone

Posted in Medicína on Mar 26, 2025.

Published by: Pavel Daněk

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© 2025 ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. | Crafted with ❤️ for 💰 by Ultrodius