Aktuality:
21.11. 2024 08:45
Reklamní blok 700x70px

Voda v oblasti Velkého bariérového útesu je nejteplejší za posledních 400 let.

Bude naše generace svědkem zániku jednoho z největších divů přírody, Velkého bariérového útesu? O změnách klimatu způsobených člověkem víme už desítky let a každý rok na toto téma vyjde řada dalších varovných studií. Nicméně většina světa se tváří jako by nic.

O nic přece nejde

Zavřít oči a dělat, že problém není. To je strategie, kterou volí mnoho lidí i ve svém soukromém životě. Je jednodušší dělat, že problém není, než už nebude pozdě na jeho řešení. A to se nyní projevuje i v dopadech lidské činnosti na celkové světové klima.

8. 7. 2024 vyšla v prestižním vědeckém časopisu studie mapující teplotu oceánu v oblasti Velkého bariérového útesu. Jejím závěrem je, že nyní je teplota tohoto útesu nejvyšší za posledních 400 let a z dat vyplývá, že za růstem teploty stojí lidská činnost.

Ve velkém bariérovém útesu žije 20 % všech mořských a oceánských živočišných druhů. Ti jsou nyní v ohrožení, protože zvýšení teploty vede k postupnému úhynu korálů, kteří těmto živočichům poskytují domov. Hromadný úhyn korálů povede k vymírání druhů a tím k radikálnímu snížení biodiverzity v oceánech.

Důsledky pro Evropu a další vnitrozemské státy

I když si mnoho lidí ve vnitrozemí myslí, že se nás to netýká, opak je pravdou. I když nebudeme brát v potaz důsledky změny klimatu přímo na naše podnebí, tak lze očekávat, že lidé žijící v přímořských oblastech budou hledat nový domov, protože rybolov, který je jejich hlavním zdrojem obživy už nebude možný. Tato obrovská migrace bude směřovat primárně do Evropy, která ovšem nebude schopna pojmout tolik lidí.

Jak víme, jaká byla teplota vody před 400 lety?

Pro mnohé čtenáře může být záhadou, jak je možné zjistit teplotu moře před 400 lety. Tuto informaci nám poskytují samotní koráli. Přesněji jejich kostra. Obdobně jako z letokruhů stromů můžeme vyčíst, jaké bylo počasí v daném roce, tak z kostry korálů lze vyčíst, jak se mu dařilo a jaká byla teplota vody v minulosti. Skvělými takovými kronikáři jsou koráli rodu Porites (česky dírkovník).

Můžeme s tím něco udělat?

Ano, stále je čas zachránit alespoň část těchto útesů a postupně zahájit jejich regeneraci. Nicméně je nezbytné nedělat, že k žádné změně klimatu nedochází, nezavírat před tím oči a neposlouchat populistické řeči politiků, kteří vám budou říkat jen to, co chcete slyšet (že je vše v pořádku a nikdo se nemusí uskromnit a nic měnit). Je třeba naopak na politiky tlačit, aby zaváděli postupná opatření a šli příkladem dalším zemím a postupně dotlačili do obdobných opatření i další země jako je Čína, Indie, Brazílie apod. Evropa a USA mají dost silnou ekonomiku na to, aby byli schopni situaci řešit.

Zdroje k hlubšímu bádání

Highest ocean heat in four centuries places Great Barrier Reef in danger

Realization of Paris Agreement pledges may limit warming just below 2 °C

Impacts of 1.5°C of Global Warming on Natural and Human Systems

Posted in Ekologie, Klima, Příroda on Aug 11, 2024.

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

Newsletter

Odebírejte nějnovější články a novinky!

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. Developed by Ultrodius