Afričtí tučňáci pravděpodobně vyhynou
Když se řekne Afrika, tak jen málo kdo si na první dobrou vybaví tučňáka. Maximálně tak skalní fanoušci filmu Madagaskar. Nicméně stále se na jižním cípu Afriky můžeme setkat s tučňákem brýlovým (Spheniscus demersus), který se adaptoval na zdejší prostředí. Nicméně pokud ho v této volné přírodě máte v plánu navštívit, měli byste si pospíšit. Nyní jako první druh tučňáka čelí skutečnému riziku vyhynutí.
Tučňák brýlový /Spheniscus demersus/ (autor: Diego Delso)
Na seznamu ohrožených druhů
Tučňák brýlový byl v říjnu 2024 umístěn na seznam kriticky ohrožených druhů. Jeho decimaci způsobila zejména lidská činnost, kdy byla hojně sbírána jejich vajíčka jako místní pochoutka, jejich tuk se využíval pro tvorbu svíček a na topení a jejich hnízda likvidovali zemědělci. Všechny tyto činnosti jsou v dnešní době již zakázány. Od roku 1973 jsou chráněni zákonem a roku 2017 se legislativa ještě zpřísnila. Avšak nyní tento jediný africký tučňák musí čelit následkům globální změny klimatu.
Důvody vymírání
Přibližně od roku 2000 mají tučňáci brýloví nedostatek potravy. Z oceánu postupně mizí ančovičky a sardinky, které tvoří hlavní složku jejich potravy, a které postupně likviduje komerční rybolov a důsledky změny klimatu. Od přelomu tisíciletí do konce roku 2024 tak počet tučňáků klesne o 70 % oproti tehdejší populaci. Pokud se trend úbytku populace nezmění, zmizí tito zástupci z volné přírody už do roku 2035.
Pokusy o záchranu
Už v minulosti proběhlo několik pokusů o zvýšení populace tučňáků - mimo samotnou ochranu se budovala umělá hnízda. To zvedlo počty vylíhnutých tučňáků o více než 16 %. V minulosti se dočasně experimentálně zastavil rybolov v některých oblastech hnízdišť tučňáků. Tím se zvýšilo množství jejich potravy a populace v těchto oblastech vzrostla o jedno procento. Nicméně i to byl pokrok, protože jinde populace ubývaly.
Mají ještě naději?
O trvalém zákazu rybolovu v těchto oblastech však tamní správa nechce slyšet. Navíc v nedaleké oblasti od hnízdišť tučňáků došlo už minimálně ke čtyřem únikům paliva z lodí do oceánů a provoz tankerů zde zvyšuje hlučnost, na což jsou tučňáci velmi citliví. Řešením pro jejich záchranu by tak mohlo být nejen omezení rybolovu, ale i lodní dopravy obecně. Nicméně, zda tamní vláda po těchto opatřeních sáhne můžeme jen spekulovat.
Zdroje k hlubšímu bádání