Egypťané využívali hydraulické výtahy
"Jak mohli přemístit ty masivní kamenné kvádry bez pomoci moderní techniky?" "Měli masivní biče, Rimmere. Masivní biče." To, že Egypťané znali výtahy víme už z důvěryhodného dokumentu Asterix a Obelix: Mise Kleopatra. No dobře, nyní vážně. Vědci přišli s teorií, že Egypťané skutečně využívali výtahy, nikoli však poháněné piráty, ale vodou.
Hloupí pralidé
Lidé mají představu, že naši předkové žijící před cca 5000 lety byli mnohem hloupější než lidé dnes. Je nutné si však uvědomit, že z biologického hlediska se náš mozek za poslední stovky tisíc let prakticky nezměnil. V současné době máme jedinou výhodu, a tou je dostatek živin, na druhou stranu náš mozek utápíme v toxických látkách, čímž svou výhodu někteří zásadně eliminujeme.
Leností k poznání
Není tak divu, že i tehdejší lidé se snažili hledat cestu, jak si ulehčit práci. Ona lenost a strach o vlastní život jsou dva faktory, které nejvíce posunují lidské poznání a přináší nové objevy. Jinak tomu dost pravděpodobně nebylo ani před 4700 lety, kdy byla postavena Džoserova pyramida v Sakkáře.
Stupňovitá Džoserova pyramida v Sakkáře. Zdroj: Advisor Travel
Jedná se o jednu z nejstarších dochovaných lidských staveb a nejstarší známou pyramidu v Egyptě. Na rozdíl od známějších 20 km vzdálených pyramid v Gíze byla tato pyramida stupňovitá. Postavena byla převážně z nepálených sušených cihel.
Záhadné šachty
Uvnitř Džoserovy pyramidy jsou vyhloubeny dvě šachty, jejichž význam archeologové doposud nechápali. Podle Xaviera Landreaua z francouzského Paleotechnického institutu by však mohlo jít o šachty, ve kterých proudila voda, která mohla pomocí speciálních plováků dostávat stavební materiál do vyšších pater a usnadnit tak práci dělníků.
Schéma Džoserovy pyramidy. Zdroj: StarovekyEgypt.cz
K této teorii přispívá i to, že se v okolí pyramidy nachází hráz. Zeď vysoká přes 10 metrů o velikosti jedné strany 650 m. Tato zeď mohla sloužit jako kontrolní hráz pro zachycení usazenin a vody. V okolí pyramidy se také nachází řada vyhloubených komor, které mohly sloužit pro čištění vody od usazenin.
Šachty vyhloubené v okolí pyramidy. Zdroj: PLOS ONE
Další výzkum
Nicméně je třeba provést další výzkumy, aby bylo jasné, zda měli Egypťané dostatek vody, aby se takovýto projekt mohl vůbec realizovat a jakým způsobem přesně by mohla voda šachtami proudit. Navíc je třeba brát v potaz, že Egypťané měli mnoho různých stavitelských technologií, které mohli kombinovat a nespoléhali se pouze na jeden postup.
Zdroje k hlubšímu bádání
On the possible use of hydraulic force to assist with building the step pyramid of saqqara
Posted in Historie, Technologie on Aug 08, 2024.