Grónsko je severněji, jižněji, západněji i východněji než Island!
Grónsko drží fascinující geografický titul: rozkládá se dále na východ, západ, sever i jih než jeho sousední ostrov Island, což z něj činí unikátní geografický fenomén. Tento mimořádný fakt je dán obrovskou rozlohou Grónska, které je největším ostrovem světa s více než 2,16 miliony čtverečních kilometrů, ve srovnání s relativně skromnými 103 000 čtverečními kilometry Islandu.
Unikátní geografické postavení
Nejzápadnější bod Grónska, mys Cape Alexander, sahá dále na západ než islandský poloostrov Snæfellsnes. Na východě přesahuje grónský mys Nordostrundingen východní bod Islandu poblíž Gerpiru. Na severu se nachází Kaffeklubben, grónský ostrov, který je nejsevernějším bodem pevniny na Zemi, daleko za severní hranicí Islandu u Rifstangi. Podobně na jihu se grónský mys Farewell rozkládá dále do severního Atlantiku než nejjižnější bod Islandu, Kötlutangi.
Tento pozoruhodný rozsah je způsoben nejen ohromnou rozlohou Grónska, ale také jeho polohou zasahující do Arktidy. Jeho území se rozkládá přes Atlantský i Severní ledový oceán, což mu umožňuje dosáhnout do všech směrů. Naproti tomu Island, ačkoli geologicky unikátní a nachází se na hranici Eurasijské a Severoamerické tektonické desky, je mnohem menší a kompaktnější.
Obrovské rozměry Grónska zdůrazňují výrazný rozdíl mezi těmito dvěma ostrovy, pokud jde o velikost a geografický vliv. Toto srovnání poukazuje na neuvěřitelnou rozmanitost severoatlantické oblasti a ukazuje, jak dramaticky se mohou dva sousední ostrovy lišit ve velikosti, tvaru a globálním postavení.
Posted in Zeměpis on Nov 30, 2024.