Hledání mimozemského života, je SETI nadějí?
Všimli jste si někdy, že všechny přístroje hledající inteligentní život, jsou otočeny směrem od Země? Nyní vážně, objevíme někdy život mimo naši planetu Zemi?
Počátky hledání mimozemského života
Počátky hledání života mimo Zemi se datují do 60. let minulého století, kdy Franke Drake použil 25 metrový radioteleskop k prozkoumání rádiových vln z hvězd Tau Ceti a Epsilon Eridani. Dne 16. listopadu 1974, byla pomocí obřího 305 šiřokého radioteleskopu Arecibo vyslána do vesmíru zpráva s informacemi o Sluneční soustavě případným mimozemským civilizacím. Dodnes bohužel, nebo bohudík, žádná odpověď nedorazila.
Disk teleskopu Arecibo 2012 (David Lee)
Sondy plující vesmírem
Dalšími projekty, které vyslaly vzkaz i naší civilizaci do vesmíry byly v 70. letech projekty Voyager 1 a Voyager 2. Ty se však nešíří vesmírem rychlostí světla, jako radiové signály a tak se neočekává, že by během našich životů ani v následujících stovkách či tisících letech přišla odpověď na tyto sondy. Voyager 1 se aktuálně nachází skoro 25 miliardy kilometrů od Země (což je asi 167 × vzdálenost mezi Zemí a Sluncem). Aktuálně se jedná o nejvzdálenější objekt vytvořený člověkem ve vesmíru, daleko za nejvzdálenější známou planetou Sluneční soustavy Neptunem.
Zlatá deska s poselstvím případným jiným světům na palubě Voyager 1 (NASA)
Nejvýznamnější organizace
Nejznámější organizací, která se zabývá hledáním mimozemského života je SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence – Hledání mimozemské inteligence). Tato organizace byla založená roku 1984. Tou dobou mimozemský život popularizovaly filmy jako ET - mimozemšťan nebo Blízká setkání třetího druhu od Stevena Spielberka nebo kniha Kontakt od Carla Sagana. Zde se ukazuje, jaký významný vliv má popularizace na rozvoj různých odvětví.
Hlavním úkolem SETI bylo analyzovat radiové signály přicházející z vesmíru a zkoumat, zda nenarazíme na známky mimozemského života. V roce 1999 SETI umožnila zapojit se do výzkumu všem lidem vlastnící počítač. Lidé mohli sdílet část výkonu svých PC pro analýzu nasbíraných dat. Za 20 let existence tohoto projektu se zapojilo přes 5,2 milionů uživatelů, což opět zvedlo povědomí o tomto výzkumu.
Aktuálně běžící desetiletý projekt Breakthrough Listen zahájený v roce 2015 s rozpočtem 100 milionů dolarů, představuje dosud nejrozsáhlejší pátrání po inteligentních mimozemských komunikacích. Projekt využívá špičkové radioteleskopy, jako je Green Bank v Západní Virginii a Parkes v Austrálii, k systematickému prohledávání vesmíru.
Současným klíčovým nástrojem organizace SETI je čínský radioteleskop FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), dokončený v roce 2016. Jedná se o největší teleskop svého druhu s průměrem neuvěřitelných 500 metrů. Jedním z jeho vědeckých cílů je detekce mezihvězdných komunikačních signálů.
FAST Telescobe (Absolute Cosmos)
Brzké setkání
Naše generace se pravděpodobně s mimozemskou civilizací nesetká. Avšak pátrání po životu mimo Zemi probíhá každým dnem stále intenzivněji. Je tak možné, že najdeme důkazy o existenci života na jiné planetě nebo třeba i na jiném tělese Sluneční soustavy. S velkou pravděpodobností se však nebude jednat o vyspělý inteligentní život. Pokud bychom zachytili signál pocházející z jiné civilizace, zcela jistě vás o tom informujeme na Science Reveal.
Zdroje k hlubšímu bádání
Will SETI's unprecedented new program finally find E.T.?
Arecibo telescope collapses, ending 57-year run
Where are Voyager 1 and Voyager 2 Now?
Search for extraterrestrial intelligence gets a $100-million boost
China’s FAST telescope reports signal from aliens, then deletes report
Posted in Věda a výzkum, Vesmír on Jan 08, 2025.
Published by: Pavel Daněk