Lidé stárnou nárazově kolem 44 a 60 let!
Zdá se vám, že váš kamarád, přítel, příbuzný či kolega v práci najednou zestárl mnohem rychleji než ostatní? Možná to není jen stresem z kontaktu s vámi! Může za to biologie.
Stárnutí není lineární proces
Mnoho lidí se domnívá, že stárneme rovnoměrně, tedy s každým dnem přibližně stejně. Ve skutečnosti ale dochází ke skokovým změnám, podobně jako u dětí během růstových fází. Vědci nyní potvrdili, že i v dospělosti existují období, kdy naše tělo stárne rychleji než obvykle.
Klíčové momenty zrychleného stárnutí
Výzkum ukázal, že k největším skokům ve stárnutí dochází kolem 44. a 60. roku života. Vědci však nespoléhali jen na vizuální odhady příbuzných – provedli rozsáhlý biologický rozbor.
Od 108 dobrovolníků během 626 dnů sesbírali více než 135 000 biologických vzorků a analyzovali jejich RNA, proteiny, lipidy i mikrobiom kůže, nosu a ústní dutiny. Výsledkem bylo ohromujících 246 miliard datových bodů, ze kterých se daly odhalit výrazné trendy.
Co se děje kolem 44. a 60. roku života?
První vlna zrychleného stárnutí přichází přibližně ve 44 letech. Někteří by mohli očekávat, že jde o důsledek menopauzy, ale vědci zaznamenali stejné změny i u mužů.
V této fázi dochází ke změnám metabolismu lipidů, kofeinu a alkoholu. Častěji se objevují kardiovaskulární onemocnění, problémy s kůží a svaly.
Po této vlně následuje relativně klidné období, než přijde další skokové stárnutí kolem 60. roku. V této fázi se zhoršuje metabolismus sacharidů, objevují se problémy s ledvinami, imunitním systémem a opět srdeční choroby.
Jakou roli hraje životní styl?
Studie však nezkoumala životní styl jedinců ani to, zda náhodou se zlepšením stavu po těchto kritických obdobích nesouvisí fakt, že kolem 44. a 60. roku života často rodiče opouští děti a ti mají nyní více energie, která je postaví na nohy. Dětmi se asi další studie zabývat nebude, ale životním stylem ano. Tak uvidíme, jaké výsledky nám přinese.
Zdroje k hlubšímu bádání
Nonlinear dynamics of multi-omics profiles during human aging
Posted in Člověk on Mar 07, 2025.
Published by: Pavel Daněk