Má efekt motýlích křídel vliv na naše životy?
O co se jedná?
Efekt motýlích křídel je dnes jedním z nejznámějších teoretických jevů. Jedná se o to, že některé systémy jsou velmi citlivé na počáteční podmínky. Mávnutí křídly motýla na jedné straně světa tak může postupnou kaskádou navazujících událostí vyvolat tornádo nebo tajfun na straně druhé.
Nicméně teorie mluví také o tom, že stejné mávnutí křídlem motýla na opačném konci může celý jev opět zvrátit. Jedná se spíše o myšlenkový experiment než že by někdy bylo přesně pozorováno, že se tohle skutečně stalo – už jen z toho důvodu, že změřit vliv něčeho tak drobného na efekt na planetární úrovni je takřka nemožné.
Na počasí to nestačí
Tato teorie se opírá o matematické výpočty (například Lorenzův atraktor), ale i ty jsou často velmi zjednodušenými modely, než aby se podle nich dalo předpovídat dříve zmíněné počasí. Předpověď samotného počasí je velmi náročná, protože v něm roli hraje mnoho faktorů a nikdy je nelze zahrnout všechny. Můžeme tak pracovat pouze s jistou pravděpodobností.
Výzkumy také ukazují, že počasí samotné vykazuje mnohem vyšší míru stability, než aby ho dokázalo ovlivnit něco tak drobného, jako je mávnutí motýlích křídel. Avšak mimo počasí lze tento efekt přesunout i do našich životů, kdy i malá drobnost, událost nebo zmínka může naprosto ovlivnit směřování našeho života, posunout nás úplně jiným směrem.
Efekt na naše životy
Jedna vědecká show v science centru, jeden zajímavý dokument, jeden inspirativní učitel na základní či střední škole, nebo jedno mávnutí křídly motýla na louce v nás může zapálit vášeň pro přírodu nebo vědu a my se následně vydáme na cestu naprosto jinou, než jsme si doposud plánovali. Podle mě je tento efekt více platný ve vlivu na naše životy než na systémy, na kterých byl původně popsán. Co si o tom myslíte vy?
Zdroje k hlubšímu bádání
For weather forecasting, precise observations matter more than butterflies
Posted in Ostatní on Jan 07, 2025.
Published by: Pavel Daněk