Objevte s námi tajuplného světélkujícího tvora
Představte si, jak pomalu klesáte pod hladinu oceánu. Slunce slábne, až nakonec zmizí, a kolem vás zůstane jen tma a ledová voda. Náhle však zahlédnete záblesk světla od stvoření, jaké lidstvo dosud nepoznalo.
Hlubokomořský slimák
Je to nový druh mořského plže – Bathydevius caudactylus, první známý plž, který žije volně v hloubce přes 2 200 metrů v tzv. bathypelagické zóně. Tento bioluminiscenčně zářící živočich, plující v temných hlubinách, je objevem vědců z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) v USA.
Většina plžů žije na mořském dně v mělkých vodách, proto bylo překvapením najít tento druh daleko od dna v hlubokém oceánu. Bathydevius má zvláštní, široce otevřenou „kapuci“, kterou využívá pro lov kořisti a ocas připomínající pohybující se prsty. Když cítí ohrožení, začne vydávat bioluminiscenční světlo, které má ostatní varovat a živočicha ochránit.
Jedinečný unikát
Tento druh je tak jedinečný, že pro něj vědci museli vytvořit novou čeleď – Bathydeviidae. Při průzkumech mezi lety 2000 a 2021 vědci poznali 157 jedinců tohoto druhu, z nichž 32 studovali detailněji a 18 jich vzali do laboratorních podmínek k dalšímu zkoumání.
Bathydevius je fascinující i svým rozmnožováním. Kromě toho, že se jedná o hermafrodita (tedy je současně samec i samička), vysledovali výzkumníci, jak ve své přirozené hloubce kolem 2 755 metrů upevnil své tělo na mořské dno, aby zde nakladl stužky vajíček. Jiní jedinci byli pozorováni takto přichyceni i v hloubkách kolem 4 000 m. Rozmnožit jedince se povedli i v laboratorních podmínkách, což umožnilo vědcům detailněji studovat i jeho slizem pokrytá vajíčka. Ta jsou uzpůsobena k držení u dna, aby odolala hlubokooceánským proudům.
Tato studie, publikovaná v Deep-Sea Research, je dosud nejkomplexnějším popisem nového druhu z hlubokého moře. Bathydevius nám ukazuje, že příroda je mnohem pružnější a přizpůsobivější, než jsme si kdy mysleli.
Video
Zdroje k hlubšímu bádání
Posted in Příroda on Nov 12, 2024.