Aktuality:
12.12. 2024 04:53
Reklamní blok 700x70px

Osamělost je ekvivalentem 15 cigaret denně

Přesto, že je člověk společenským tvorem, tak každý z nás uvítá chvilku pro sebe. Může se však stát, že okolnosti způsobí, že se chvilka protáhne v týdny či měsíce. Mnoho z nás prožilo období, kdy jsme se dlouho cítili sami a opuštění, možná to zrovna prožíváte, ale nebojte. Ještě to automaticky neznamená, že vaše zdraví půjde do kytek. Jaký má osamělost vliv na naše zdraví?

Žít sám neznamená být osamělý

Být občas sám je naprosto nezbytné pro duševní zdraví každého člověka. Nicméně vědci nedávno svou pozornost zaměřili na lidi, kteří jsou osamělí dlouhodobě. Výsledky výzkumu naznačují, že dlouhodobá chronická osamělost může vést k rozvoji depresí, úzkostí, ale i srdečních onemocnění či ke zvýšenému výskytu mrtvice.

Metastudie mapující stav více než 600 000 lidí ukázala, že osamělost zvyšuje riziko rozvinutí Alzheimerovy choroby či demence. Míra osamělosti nebyla posuzována tím, jestli člověk žije sám, ale sám měl popsat, zda se cítí být osamělý a jak často. A ukázala se zde jasná korelace. Podle šéfa federálního Úřadu pro veřejné zdraví v USA Viveka Murphyho je chronická osamělost srovnatelný svými zdravotními dopady jako kouření 15 cigaret denně.

Žít sám neznamená být osamělý

Někteří lidé mohou žít sami a osaměle se necítit, naopak jiní mohou žít velmi společenský život, přesto se cítit osaměle. Pokud chceme svým blízkým v tomto ohledu pomoct, nejlepší způsobem je jim naslouchat, nabídnout svou společnost a projevit zájem o ně samotné. Někteří odborníci přirovnávají osamělost jako sociální ekvivalent fyzické bolesti. Člověk se evolučně vyvinul tak, aby osamělý nebyl.

Osamělost si často spojujeme se staršími lidmi, kteří o někoho přišli nebo je někdo opustil. Nicméně je nutné mít na paměti, že osamělost je chronický stav, který se objevuje dávno před tím, než skutečně někdo skončí sám ve stáří.

Snížení kognitivních schopností

Mimo zhoršené zdraví vede pocit osamělosti ke snížení kognitivní výkonnosti. To však může mít za následek další zvýšení pocitu nezdaru a osamění, což vede k dalšímu poklesu výkonnosti. Takto se bohužel mnoho lidí může dostat do dlouhodobého chronického stavu, ze kterého je náročné se dostat ven.

Psychická pohoda je naprosto klíčová také pro fungování našeho imunitního systému. V případě nepohody nám hrozí další onemocnění a s nimi související další nepohodu. Jednou z hypotéz je také to, že by chronická osamělost mohla být symptomem demence, který se objevuje desítky let před jejím nástupem. Je tak dost možné, že v tomto případě je příčina a následek obrácená. Pro jistotu si budeme muset počkat na další studie.

Zdroje k hlubšímu bádání

A meta-analysis of loneliness and risk of dementia using longitudinal data from >600,000 individuals



Posted in Člověk on Dec 04, 2024.

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

Newsletter

Odebírejte nějnovější články a novinky!

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. Developed by Ultrodius