27.4. 2025 14:36
Science Reveal - Když rozumíte vědě, zvládnete zázraky!

Staňte se na hodinu ornitology - Ptačí hodinka

Ještě nemáte plány na víkend? Jako každý rok i letos nás čeká Ptačí hodinka a s ní unikátní příležitost se na hodinku zastavit a kochat krásami volně žijící přírody kolem nás.

Ideální čas poznat přírodu

Možná se zima může zdát jako zvláštní doba na pozorování živočichů, nicméně právě pro pozorování ptáků je to ideální doba. Sice kolem sebe neuvidíme ptáky, kteří zimují v teplejších oblastech, ale na druhou stranu nám ve výhledu nepřekážejí listy stromů. Navíc i u nás někteří ptáci zimují a v létě bychom je nepotkali - například brkoslav severní.

O chování ptáků během zimního období toho vědci stále mnoho neví. Ptačí hodinka je unikátní příležitostí, jak se na hodinu stát vědcem a přitom strávit hodinu na čerstvém vzduchu příjemnou činností. Cílem je pozorovat druhy ptáků v našem okolí - například na blízkém krmítku nebo třeba v parku. Důležité je během hodiny neurazit příliš velkou vzdálenost, ale spíše být na jednom místě, aby nedošlo ke zkreslení výsledků.

Jak a kdy má probíhat pozorování?

  • Kdy? Stačí si někdy během pátku až neděle (10. až 12. 1. 2025) najít kdykoliv 60 minut svého času
  • Kde? Kdekoli ve vašem okolí - krmítko za oknem, zahrada, park, obora,...
  • Jak? Stačí vlastní oči, ale občas se hodí i dalekohled nebo foťák/mobil se zoomem
  • Kam? Svá pozorování můžete zaznamenávat přímo online nebo si vytisknout tabulku nejčastějších ptáků a své záznamy později přepsat do online podoby
  • Poznám? Pokud si nejste jisti v určování ptačích druhů, může vám pomoct přímo tabulka s fotografiemi nejčastějších ptáků nebo použít aplikaci iNaturalist - viz níže.
  • Koho? Pokud některý ptačí druh uvidíte během pozorování víckrát, je nezbytné zaznamenat vždy pouze nejvyšší počet ptáků daného druhu, který jste viděli v jednom zorném poli - viz příklad níže

Nejde o soutěž

Pokud se během vaší ptačí hodinky na obzoru neobjeví žádný pták, nesmutněte. I tak můžete vědeckému výzkumu pomoci a upozornit svým pozorováním, že v tomto místě a tomto čase se žádní ptáci nevyskytovali. Pro vědce je i tohle cenná situace a má smysl formulář vyplnit.

Cílem tedy není pozorovat co nejvíce ptáků, ale popsat skutečný stav ve vašem okolí. 

Jak mohu určovat, ptáky, sotva poznám sýkorku

Jestli se obáváte, že ptačí druhy nepoznáte, dnes máme spoustu možností. Stáhnout si můžete formulář s nejběžnějšími druhy přímo na stránkách události. Lepší variantou je využít aplikaci iNaturalist. Jedná se o aplikaci, do které můžete ukládat veškerá pozorování všech zvířat, rostlin a hub, které potkáte na svých toulkách přírodou.

Aplikace iNaturalist má tu výhodu, že vám její algoritmy pomohou z fotografie určit, o jaký organismus se jedná a následně jej kontrolují i další uživatelé, kteří Vám potvrdí, zda jste druh určili správně, nebo navrhnou správný druh. Ověření jinými uživateli zpravidla probíhá do pár minut.

iNaturalist je možno používat po celý rok kdekoli na světě. Data z ní využívají vědci pro sledování vybraných druhů, ale i vy sami můžete zjistit, kde ve vašem okolí se často vyskytuje rostlina nebo živočich, který vás zajímá a můžete se sami vydat po jeho stopách. Současně vám každý rok připraví přehled druhů, které jste během uplynulých procházek pozorovali. Pozor, i když nahrajete data do iNaturalist, tak je třeba zvlášť vyplnit formulář u Ptačí hodinky.

Stažení aplikace:


Posted in Věda a výzkum on Jan 09, 2025.

Published by: Pavel Daněk

ScienceReveal

"Když rozumíte vědě, dokážete zázraky."

© 2025 ScienceReveal.Cz. All Rights Reserved. | Crafted with ❤️ for 💰 by Ultrodius