Ten pocit, když i čeká wikipedie netuší, podle čeho byla anglicky pojmenována strelície královská (bird of paradise)

Pro strelícii královskou se v anglicky mluvících zemích zažit lidový název “bird of paradise”. V překladu se jedná o ptáka pocházejícího z ráje. Tento svůj název květina dostala právě díky svým květům, které připomínají překrásně zbarveného ptáka.

Mnoho lidí v tomto květu vidí pouze ptačí hlavu. Viz kresba napravo na obrázku 😃. Ve skutečnosti byl tento květ vnímán jako pták jako celek. Jen stěží by někdo pojmenoval květinu jako bird of paradise, pokud by mu připomínala rozčepýřenou a velice komickou hlavu ptáka, který vyvolává smích.

Pokud jste však tuto rostlinu již dříve znali a představili si v ní také hlavu ptáka, tak nezoufejte. Nejste v tom sami. I na české verzi wikipedie je možné hned v první větě spatřit stejnou chybu! 🙂

Wikipedie je naprosto úžasný zdroj informací a většina dat v ní je kvalitně zdrojována. Nicméně je třeba brát na zřetel, že články zde píší převážně laici, kteří si mohou některé informace špatně vyložit a editoři pak nemusejí danou chybu odhalit. U informací, u kterých si nejste jisti jejich pravdivostí, se vždy mrkněte na zdroj, který je u dané věty citován. Případně si pomocí google zkuste vyhledat další zdroje.

Jak se říká, důvěřujte, ale prověřujte! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *