O kolonizaci Měsíce nebo Marsu jste si už mohli přečíst řadu článků. Jaké výhody by mohlo přinést kolonizovat trpasličí planetku Ceres, která se nachází mezi Marsem a Jupiterem?
Autorem této myšlenky je Pekka Janhunen, který přichází s řadou výhod, které přináší kolonizace orbity planetky Ceres.
Koncept pracuje s kolonií na orbitě, kde by byla postavena vesmírná stanice založená na takzvaných O’Neillových válcích. Jedná se o kapsli, která odstředivou silou generuje „umělou gravitaci“. To je jednou z hlavních výhod orbitální stanice oproti stanicím na povrchu planet menších než Země. Nízkou gravitaci na planetách nelze nijak zesílit a může mít negativní vliv na zdejší dlouhodobě žijící obyvatelstvo. Zejména by pak mohla znemožnit jejich návrat na Zemi. Tento problém u orbitální stanie není. Gravitaci můžeme upravovat zrychlováním nebo zpomalováním otáček kapsle.
Každá taková kapsle pojme město o přibližné velikosti Opavy – tedy kolem 50 000 obyvatel. Takových kapslí může být na orbitě vybudováno v případě potřeby několik.
Ale proč kolonii budovat až v okolí Cerery? Výhodou je složení. Ceres obsahuje obrovské množství dusíku, který na Zemi tvoří 78 % atmosféry a bylo na tak snazší simulovat atmosféru Země i na vesmírné stanici. Díky tomu, že Ceres je více než třikrát menší než Měsíc, nebude nijak energetický náročný transport materiálu z planetky.
Myšlenka počítá také se získáváním materiálu z Cerery pro účely zemědělství, ve kterém by měla být každá kapsle samostatná. Energii by měly dodávat zrcadla, která by soustředila paprsky ze Slunce.
Zatím je celá myšlenka pouze ve stavu teoretického návrhu. Podobným konceptem se ale už dříve zabýval i Jeff Bezos – zakladatel firmy Blue Origin, která se zaměřuje na dobývání kosmu a vesmírnou turistiku.
Líbí se vám myšlenka vesmírných kolonií na orbitech planet? Měli byste odvahu se na takovou kolonii vydat? Jste pro to, aby se lidé stali meziplanetárním druhem?
Další odkazy k hlubšímu bádání
Postavme obří kolonie kolem trpasličí planety Ceres, navrhuje finský vědec