Minulý rok většina lidí vnímá ve znamení neviditelné potvory , která nám omezila život. Možná jste proto v záplavě těchto informací nepostřehli velké starty v oblasti kosmonautiky.
Ovšem nemusíte být zklamáni. Ty nejvíc fascinující věci nás teprve čekají. Právě během února mají Marsu dosáhnout tři sondy, které nám poodhalí jeho další tajemství. 9. února má dosáhnout orbity sonda Amal (Spojené Arabské Emiráty), 10. února by měla přistát sonda Tchien-wen (Čína) a 18. února sonda Perservance (USA).
Pevně věříme tomu, že všechny tři sondy v pořádku dosáhnout svého cíle a my se budeme v následujících letech moci těšit na nové poznatky o rudé planetě.
Přistát na Marsu není nic jednoduchého. Doposud se V POŘÁDKU povedlo přistát pouze americké agentuře NASA. Evropský pokus doslova ztroskotal v roce 2003, kdy se sonda zřítila a rozbila. Čína tak pravděpodobně bude druhou zemí, které přistane na povrchu. I pouze přiblížit se k Marsu se zatím povedlo jen 5 zemím (USA, Indii, Rusku a Evropě). Čína a SAE, budou šestou a sedmou zemí. Evropu zde bereme jako jednu samostatnou zemi vzhledem ke spolupráci zemí v rámci agentury ESA a tedy i jednotnému kosmickému programu.
Sonda Amal bude zkoumat Mars z jeho orbity a zaměří se na výzkum klimatu planety. Věříme, že umístění Amalu na orbitu zvládneme bez problémů. Náročnější to budou mít čínské a americké sondy, které mají se svou výzkumnou laboratoří přistát na povrchu. A to tak, aby nedošlo k poškození sond.
Naprostou novinkou je dron, který je součástí americké sondy Perseverance. Ten se bude muset vypořádávat s mnohem řidší atmosférou, která panuje na Marsu a také s častými bouřemi. Proto bude v provozu vždy jen po krátkou dobu. Dostane se však do míst, kam by to sonda samotná měla náročnější.
O samotných přistáních i objevech, které k nám poputují vás budeme informovat na naši stránce Science Reveal. Proto nás začněte sledovat a už nic vám neuteče.
Zajímavost na závěr: americká sonda přistane v kráteru jménem Jezero (nejedná se o překlad, ale doslovný mezinárodní název). Název je odvozen od města Jezero v Bosně a Hercegovině . Slovanské odkazy jsou tedy už dnes i na Marsu.
Zdroje k hlubšímu bádání
K Marsu se blíží helikoptéra i družice Spojených arabských emirátů