Vědci našli v lidské kůži desítky neznámých bakterií, virů a plísní

O tom, jak je příroda fascinující dnes už asi nikdo nepochybuje. 😎 Při každém výletě mimo domov můžeme spatřit fascinující společenství živočichů 🐨, rostlin 🌴, hub 🍄,… S vynálezem mikroskopu se nám před více než 300 lety otevřel naprosto nový svět, lidským okem do té doby neviděný.

Svět plný potvůrek, o kterých se lidem ani nezdálo. Svět jednobuněčných 🦠 a nebuněčných organismů a dalších mikroskopických organismů. I když i dnes se mezi námi najdou lidé 🥴, kteří ani po nahlédnutí do mikroskopů neuvěří, že viry a bakterie skutečně existují. Ale o tom jindy.

I přes to, že už několik staletí můžeme nahlédnout do tohoto podivuhodného světa zcela jiných pravidel, jiných tvarů a sci-fi výjevů, tak vědci 👩‍🔬 stále pátrají po něčem novém. A daří se jim. Dokonce se jim povedlo najít nová společenství žijící přímo na naši kůži. ✋🤚

Takzvaný mikrobiom (společenství mikroorganismů) na naši kůži je velmi důležitý pro naše zdraví. 🩺 Na druhou stranu může způsobit i různá kožní onemocnění, například ekzémy nebo lupy.

Nutno dodat, že na nové breberky jsme se v této studii nedívali mikroskopem 🔬, ale využilo se metod molekulární biologie. Pomocí sekvenování (čtení) DNA 🧬 z odebraných vzorků se podařilo odhalit 174 doposud neznámých bakterií, 4 nové houby a 20 nových virů. 😱 Nyní bude třeba dalších výzkumů abychom konkrétně určili, o jaké organismy se jedná a kterým organismům jsou příbuzné a především jakou funkci pro nás plní či neplní.

Jestli se tedy někdy cítíte býti osamělí 🥺, tak nezoufejte. Stále jsou s vámi miliardy a miliardy drobných breberek 😚, které jsou s vámi nesmírně rády. A s většinou z nich jste rádi i vy, protože by vám bez nich bylo mnohem hůř. 😟

Zdroje k hlubšímu bádání

Integrating cultivation and metagenomics for a multi-kingdom view of skin microbiome diversity and functions

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *