Delfíni na fentanylu, smutný dopad společnosti
Delfíni na fentanylu! Ano, čtete správně. Američtí vědci učinili šokující objev, když v tělech těchto fascinujících mořských savců našli stopy syntetické drogy fentanylu, která je až stokrát silnější než heroin. A co je na tom nejhorší? Tento problém není ojedinělý – podobné nálezy byly učiněny ve všech vzorcích, které vědci odebrali různým populacím delfínů v oblasti Mexického zálivu.
Fentanyl míří také do Evopy
V roce 2012 zemřelo v USA na předávkování fentanylem více než 2 500 lidí a v roce 2022 to už bylo téměř 74 000. Během posledního roku až dvou se droga dostává ve velkém množství i do Evropy. Uživatele ji získávání vyvařováním nemocničních náplastí, které mají za úkol tlumit bolest a aplikují si ji nitrožilně. Problémem je, že touto přípravou není možné správně odhadnout bezpečnou dávku. Smrtelná dávka je 100 krát nižší než u heroinu.
Obrázek: molekula fentanylu
Drogy v životním prostředí
Fentanyl není jediný lék, který se dostává do životního prostředí. Vědci totiž objevili i jiné farmaceutické látky, které se hromadí v oceánech a řekách po celém světě. A jak se tyto toxické látky dostávají k delfínům? Nejčastěji skrze znečištění a odpad, který se vypouští do moří. Přesný vliv fentanylu na delfíny není bezpečně popsán, ale stále se jedná o nám příbuzné savce. U lidí vede droga k pasivitě a "zombie vzhledu" a vede k rychlému rozvinutí závislosti. Což je velmi znepokojivé.
Tento výzkum je alarmujícím varováním o tom, jak vážně farmaceutické znečištění ovlivňuje nejen lidskou společnost, ale i zvířata, která žijí v našem životním prostředí. Takovýto problém si žádá okamžitou pozornost, pokud chceme zachovat naše oceány a ekosystémy zdravé. Nicméně bychom měli řešit stav lidí v naší společnosti.
Zdroje k hlubšímu bádání
Pharmaceuticals in the Blubber of Live Free-Swimming Common Bottlenose Dolphins (Tursiops truncatus)
Čtěte také:
Delfíni vydechují mikroplasty. Proč se to děje?
Samice delfínů mají potěšení ze sexu! Dokázala to studie jejich klitorisu.