Mohou bylinky využívané jako léky poškodit naše zdraví?
Bylinky vnímá mnoho lidí jako nejbezpečnější formu medikace pro běžná onemocnění, pro dosažení úlevy nebo třeba pro lepší spánek či naopak delší výdrž. Život bez kávy a čaje si mnoho z nás neumí vůbec představit. Přesto počet hospitalizovaných lidí v důsledku předávkování bylinnými přípravy stále stoupá.
Dávka dělá jed
Jako ve všem je třeba si pamatovat, že DÁVKA DĚLÁ JED. To nás učil náš učitel chemie už před téměř 20 lety a je to poučka, která je a bude platná vždy. U běžného čaje či kávy předávkování téměř nehrozí, pokud tedy nevypijete 20 šálků denně. Problémem nastávají různé koncentrované doplňky stravy, ve kterých je vysoká koncentrace aktivních látek. A i přes to, že se mnohdy jedná o přírodní produkty s bylinnými výtažky, je předávkování pro člověka nebezpečné.
Zázračné léky
Vědci zjistili, že 6 nejčastěji konzumovaných rostlinných produktů v USA obvykle používaných k léčbě vysokého cholesterolu, deprese a bolesti je spojováno s poškozením jater a následnou hospitalizací. V roce 2004 bylo poškození jater způsobeno těmito doplňky pouze v 7 % případů. V roce 2014 to už bylo 20 %.
Nejčastější doplňky způsobující poškození jater obsahují kurkumu nebo kratom - sušina rostliny Mitragyna speciosa, která má díky obsahu indolových alkaloidů (mitragynin a 7-hydroxymitragynin) psychoaktivní účinky. Účinek těchto látek se liší dle použitého množství - může být stimulující, euforický či tlumící.
Kurkumu nejčastěji využívají lidé pro zlepšení artritidy a obecně zdraví kloubů. A to i přes to, že klinické studie neprokázaly žádnou účinnost této látky při léčbě nebo úlevě od problému spojených s onemocněním kloubů či s osteoporózou.
Poškození jater
Mnoho jaterních poškození však nemuselo být doposud diagnostikováno. Příznaky se totiž projevují až při rozsáhlejším poškození. Projevují se pocitem únavy, nízkou chutí k jídlu a hubnutím. V závažnějších případech dojde ke žloutnutí kůže vlivem toho, že se játrům nedaří odbourávat bilirubin (látka žluté barvy, který vzniká rozpadem krevního barviva hemu).
Doplňky s rozumem
Studie z roku 2019 také ukázaly, že složení uvedené na etiketě některých bylinných produktů vždy nekoresponduje s jejich skutečným složením. Platí tak, že jakákoli konzumace potravních doplňků by měla být konzultována s lékařem. Nicméně běžnou konzumací čaje určitě nic nepokazíte a jeho prospěšné účinky jsou v rozumném množství nepopiratelné.
Pokud chcete předcházet vzniku některých onemocnění a sami žádným aktuálně netrpíte, pak je ideální soustředit se na pestrou a vyváženou stravu, ve které získáte všechny potřebné látky pro pevné zdraví a doplňky stravy nejsou potřeba. Pokud už po doplňcích sáhnete, mělo by to mít nějaký zdravotní důvod - například dodávání vitamínů B, pokud se stravujete čistě vegansky, případně doplňování železa, pokud máte indikováno jeho nízké množství.
Zdroje k hlubšímu bádání
Estimated Exposure to 6 Potentially Hepatotoxic Botanicals in US Adults