Když už kruhy v obilí nejsou dostatečně cool!

Kruhy v obilí fascinují mnoho nadšenců mimozemských civilizací 👽 už mnoho let. Co by ale říkali na to, že se na poli objevil Pacman ze staré videohry? 💽 Oblíbili si mimozemšťané také naši hru z 80. let minulého století?

Ve skutečnosti tento obrazec vytvořila skupina aktivistů jako narážku na to, že firma Agrofert, která pole vlastní “vyžírá” všechny dotace podobně jako postavička Pacman, 🕹 které ve své hře ma za úkol “vyžrat” všechny kolečka na mapě aniž by se nechala chytit. Naráží také na další politické aspekty spojené s touto firmou.

Náš web se však politice opravdu věnovat nechce. ⚠️ Mrkněme se tedy na samotnou problematiku monokultur, která je v Česku stále podstatným problémem.

Pojem monokultura zahrnuje oblast, na níž je pěstována převážně jedna plodina. 🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴🌴 Takto vypadají zejména pole, nebo třeba trávníky na golfovém hřišti apod.

Monokultury směřují ke snížení celkové biodiverzity a to i v živočišné říši. Daná plodina může vyhovovat jen úzké skupině živočichů. 🐇🐇 Dále zvyšuje erozi půdy 🌬 a je mnohem náchylnější na škůdce, kteří když si danou monokulturu oblíbí, tak ji mohou bleskurychle zlikvidovat.

Monokultury obecně více odčerpávají živiny z krajiny, na které jsou pěstovány a je nutné provádět častější hnojení, které může mít další negativní důsledky ☣️ na životní prostředí. Také se v takovéto krajině snižuje schopnost zachytávat vodu, což vede k větším suchům a ničivějším a častějším povodním. 🏞

I tyto negativní důsledky jsou častým argumentem v boji proti obřím lánům jedné plodiny. Když si vyhledáte satelitní snímek hranic mezi Českou republikou 🇨🇿 a Rakouskem 🇦🇹, tak si všimnete významného rozdílu. V Rakousku jsou plodiny na polích pěstovány po mnohem menších úsecích a neuvidíte tam takto obrovské lány jako u nás. Také jsou kolem polí velké remízky, se stromy a přírodní vegetací, která dává útočiště zvířatům, zejména pak i dravcům, 🦉 kteří dále pomáhají redukovat škůdce na samotných polích. 🐭🐭🐭

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *